Վճռաբեկ դատարանի որոշումները մեկնաբանում է նոր հրատարակությունը
Այսօր Երևանում հանրությանը ներկայացվեց ԵԱՀԿ աջակցությամբ լույս տեսած հրատարակություն, որը ներառում է ՀՀ վճռաբեկ դատարանի ընտրված որոշումների իրավական վերլուծություն և մեկնաբանություններ:
ԵԱՀԿ գրասենյակի մամլո ծառայությունից հայտնում են, որ հրապարակումն անդրադառնում է մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հետ կապված դեպքերին, որ քննարկվում են Հայաստանի վճռաբեկ դատարանում, որն էլ հանդիսանում է Հայաստանի բարձրագույն դատական ատյան` բացառությամբ սահմանադրական հարցերի վերաբերյալ: Այն պատրաստվել է Հայաստանի դատավորների միության և ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հետ համատեղ` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ` խթանելու դատական բարեփոխումները և ամրապնդելու դատական անկախությունն, ամբողջականությունն ու իրավասությունը:
«Դատական ուժեղ համակարգը մարդկանց հիմնական նպատակների իրականացման և պետության սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական զարգացման երաշխավորման միջոցներից է: Դատական անկախությունը, անաչառությունն ու արդյունավետությունը կարևոր են` երաշխավորելու իշխանությունների նկատմամբ հանրային վստահությունն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Վճռաբեկ դատարանը կենսական դերակատարում ունի օրենքի մեկնաբանության և իրավակիրառ պրակտիկայի համակցման գործում` այդմ երաշխավորելով հավասար վերաբերմունք և որոշումների իրավաչափություն», -նշել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:
Վիճահարույց քրեական գործերի վերաբերյալ երեսուն որոշումների մանրամասն վերլուծության հրապարակումը տրամադրվելու է դատավորներին և իրավաբաններին, ինչպես նաև մատչելի կլինի լայն հասարակության համար: Ակնկալվում է, որ վճռաբեկ դատարան ներկայացվող դիմումների քանակը կնվազի, քանի որ իրավաբաններն ու անհատները ավելի լավ տեղեկացված կլինեն անցյալում նման որոշումների վերաբերյալ:
Հայաստանի դատավորների միության գործադիր տնօրեն պրոֆեսոր Վահե Ենգիբարյանը նկատել է, որ նման իրավական վերլուծություն կատարվում է առաջին անգամ. «Իրավաբանները, պաշտպանները և դատախազները հաճախ արտահայտում են տարբեր կարծիքներ նույն հարցի շուրջ, և անհրաժեշտություն կար ձևավորելու միասնական մոտեցում վճռաբեկ դատարանի կողմից: Այս բացատրական հրապարակումը կծառայի ոչ միայն դատավորների ու իրավաբանների կարիքներին, այլ նաև հասարակության լայն շրջանակների»:

An OSCE-supported publication comprising legal review, analysis and interpretations of selected decisions of the Armenian Cassation Court was presented today in Yerevan.
The publication covers cases related to human rights and fundamental freedoms in front of the Armenian Cassation Court, which is the highest judicial instance in Armenia, except on constitutional issues. It was prepared by the Association of Judges in partnership with the Armenian Cassation Court and with the support of the OSCE Office in Yerevan as a contribution to judicial reform and strengthening of judicial independence, integrity and competence.
"A strong judicial system is an essential means of securing basic rights of people,” said Ambassador Sergey Kapinos, the Head of the OSCE Office in Yerevan. “Judicial independence and impartiality are important for ensuring public confidence in the authorities. The Cassation Court has a vital role to play in interpreting the law, unifying the legal practice and thus ensuring equality of treatment and consistency of decisions.”
The publication of a detailed analysis of 30 decisions on most controversial criminal cases will be distributed among judges and lawyers, as well as made available to the general public. It is expected to reduce the number of the Cassation Court appeals as lawyers and individuals will be better informed about similar decisions taken in the past.
Some 60 representatives of the Armenian judiciary, state institutions, prosecutors, lawyers, academia, advocates, students and international organizations attended the launch of the publication.
Professor Vahe Yengibaryan, Executive Director of the Association of Judges of Armenia, said: “It is for the first time that this sort of legal analysis is being done. Lawyers, defenders and the prosecution often express different opinions on the same issue, and there has been a definite need for a unified approach to be taken by the Cassation Court. This explanatory publication will serve the needs of not only judges and lawyers, but also of the public at large”.