Հայտնի են 2011թ. բոլոր Նոբելյան մրցանակակիրները
Ինչպես արդեն հայտնվել էր, ֆիզիկայի գծով 2011թ. Նոբելյան մրցանակը շնորհվելու է Սոլ Պերլմուտերին (ԱՄՆ)՝ մի կողմից և Բրայան Շմիդտին (Ավստրալիա) ու Ադամ Ռիսին (ԱՄՆ)՝ մյուս կողմից: Մրցանակի են արժանացել նրանց կողմից հեռավոր Գերնորերի դիտումների միջոցով Տիեզերքի արագացող ընդարձակման հայտնաբերման ուղղությամբ կատարած աշխատանքները:
Քիմիայի գծով Նոբելյան մրցանակի է արժանացել Դեն Շեխտմանը (ԱՄՆ)` քվազիբյուրեղների հայտնաբերման համար:
Ֆիզիոլոգիայի և բժշկության գծով Նոբելյան մրցանակը կիսվելու է Բրյուս Բյոտլերի (ԱՄՆ) և Ժյուլ Հոֆմանի (Ֆրանսիա)` մի կողմից և Ռալֆ Ստեյնմանի (ԱՄՆ)`մյուս կողմից, միջև: Առաջինները մրցանակի են արժանացել բնածին իմունիտետի ակտիվացման վերաբերյալ հայտնագործությունների, իսկ Ստեյնմանը (ով մահացավ մրցանակ ստանալու հայտարարումից 3 օր անց)` դենդրիկ բջջի և ադապտիվ իմունիտետի մեջ նրա դերի հայտաբերման համար:
Գրականության Նոբելյան մրցանակի է արժանացել Թոմաս Տրանստրյոմերը (Շվեդիա)` “իր խտացված և կիսաթափանցիկ կերպարներով դեպի իրականություն մարդկությանը թարմ հայացք տրամադրելու համար”:
2011թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհվելու է երեք կանանց` Էլեն Ջոնսոն Սիրլիֆին (Լիբերիա), Լեյմա Գբովիին (Լիբերիա) և Թավաքուլ Կարմանին (Եմեն)` հանուն կանանց անվտանգության ու իրավունքների և խաղաղասեր աշխատանքներին լիիրավ մասնակցության նրանց պայքարի համար:
Տնտեսագիտության ոլորտի 2011թ. մրցանակը կստանան Թոմաս Սարջենտը (ԱՄՆ) և Քրիստոֆեր Սիմսը (ԱՄՆ)` մակրոէկոնոմիկայի մեջ պատճառահետևանքային կապի փորձնական հետազոտության համար:
Հիշեցնենք, որ 1901 թվականից սկսած տարեկան ամենահեղինակավոր՝ Նոբելյան մրցանակ է շնորհվում ֆիզիկայի, քիմիայի, ֆիզիոլոգիայի կամ բժշկության, գրականության և խաղաղության հինգ անվանակարգերում, իսկ 1969 թվից սկսած շնորհվում է նաև Շվեդիայի պետական բանկի կողմից սահմանված Ալֆրեդ Նոբելի հիշատակին նվիրված տնտեսագիտության ոլորտի մրցանակ:

The economics prize was the last of the six Nobel awards to be announced for 2011. Here are the winners, who will receive their prizes on Dec. 10 in twin ceremonies in Stockholm and Oslo, the AP reports.
Nobel Prize in physiology or medicine: American Bruce Beutler and Frenchman Jules Hoffmann shared the award with Canadian-born Ralph Steinman for discoveries about the immune system that opened up new avenues for the treatment and prevention of infectious illnesses and cancer. Steinman died three days before the announcement.
Nobel Prize in physics: U.S.-born scientists Saul Perlmutter, Brian Schmidt and Adam Riess shared the prize for discoveries showing that the universe is expanding at an accelerating pace.
Nobel Prize in chemistry: Israeli scientist Dan Shechtman won the award for his discovery of quasicrystals, a mosaic-like chemical structure that researchers previously thought was impossible.
Nobel Prize in literature: Swedish poet Tomas Transtromer won the prize for works characterized by "condensed, translucent images."
Nobel Peace Prize: Liberian President Ellen Johnson Sirleaf, Liberian activist Leymah Gbowee and Tawakkul Karman of Yemen were honored "for their nonviolent struggle for the safety of women and for women's rights to full participation in peace-building work."
The Nobel Memorial Prize in Economic Sciences: Americans Thomas Sargent and Christopher Sims won for their research on cause and effect in the macroeconomy.