«ՍԹԱՐ սոցիալական զամբյուղ»-ի արժեքը նվազել է
Հոկտեմբերի 12-ին «ՍԹԱՐ սոցիալական զամբյուղ»-ի արժեքը կազմում է 50 432.2 դրամ: Այն 0.02% -ով ցածր է 28.09.11-ի զամբյուղի արժեքից (50 441.5դր):
ՍԹԱՐ-ից տեղեկացնում են, որ այս ցիկլում գնային բարձրացումները պայմանավորված են մրգերի և բանջարեղենների սեզոնայնությամբ (կաղամբ` 10դր, ծաղկակաղամբ` 180դր, լոբի` 150դր, նարինջ` 150դր, վարունգ` 200դր, սմբուկ` 20դր, դեղձ` 140դր, սալոր` 170դր և լոլիկ` 10դր), ինչպես նաև մատակարարների կողմից մի շարք ապրանքների գների թանկացման հետևանքով (հավի բուդ` 10դր, օղի` 170դր, թեյ` 150դր, լվացքի փոշի` 30դր, բուսական յուղ` 50դր), որի հետևանքով զամբյուղի ընդհանուր արժեքը բարձրացել է 0.32%-ով, որը կազմում է 160.5 դրամ:
Առանց սեզոնայնության հաշվարկման 11.10.11 «ՍԹԱՐ սոցիալական զամբյուղ»-ի արժեքը կկազմեր 50 270 դրամ և նախորդ ցիկլի տվյալներից ցածր կլիներ 0.34 %-ով:
Միևնույն ժամանակ, այս ցիկլում ՍԹԱՐ առևտրային ցանցի կողմից իրականացվել է մի շարք ապրանքների գների իջեցում, ինչպիսիք են` պանիր` 150դր, կաթ` 15դր, խառը կանաչի` 40 դր, սխտոր` 100դր, արքայաթուզ` 400դր, գազար` 10դր, սոխ` 90դր, խնձոր` 10դր, պղպեղ` 20 դր, մանդարին` 150դր, նուռ` 100դր, տանձ` 110դր, կարտոֆիլ` 270 դր: Արդյունքում, «ՍԹԱՐ սոցիալական զամբյուղ»-ի արժեքը նվազել է 0.34 %-ով:
Այսպիսով, նախկին ժամանակահատվածի համեմատությամբ, զամբյուղի ընդհանուր արժեքը իջել է 0.02%-ով:
Նշենք, որ «ՍԹԱՐ սոցիալական զամբյուղ»-ում ներառված են առաջին անհրաժեշտության 180 ապրանք, որոնց վրա սահմանվել է նվազագույն առևտրային վերադիր: Ապրանքները վերցվել են Սպառողական Գների Ինդեքսում (ՍԳԻ) ընդգրկված ապրանքների ցանկից, իսկ ապրանքների կշռի բաշխվածության համար հիմք է հանդիսացել այդ ապրանքների համապատասխան սպառումը ՍԹԱՐ ցանցում:

Cost of “STAR social basket” decreased
Price changes during this period are associated with seasonal increases in prices of fruits and vegetables (cabbage - 10dr, cauliflower - 180dr, beans - 150dr, orange - 150dr, cucumbers - 200dr, eggplant - 20dr, peach - 140dr, black plum - 170dr and tomatoes - 10dr) as well as the increase of goods by the suppliers (chicken ham - 10dr, vodka - 170dr and tea - 150dr, washing powder - 30dr and corn oil - 50dr). As a result of it, the cost of the basket increased by 0.32% which is 160.5 drams.
Meanwhile in this period, the prices of some goods were lowered by STAR trade chain such as cheese - 150dr, milk - 15dr, assorted greens - 40dr, garlic - 100dr, оriental persimmon - 400dr, carrots - 10dr, onions - 90dr, apple - 10dr, pepper - 20dr, mandarin 150dr, pomegranate - 100dr, pear - 110dr, potatoes - 270dr. As a result, the cost of "STAR social basket" decreased by 0.34%.
Thus, compared to the previous period, the total value of the basket fell by 0.02%.
Note that «STAR social basket» includes 180 goods of first consumption with only a minimum trading margin stated on them. The cost of «STAR social basket» is calculated taking into consideration the prices of the goods included in the Consumer Price Index (CPI) and the share of goods is calculated according to the goods consumption in STAR trade chain.