Թուրք արվեստագետ. Առաջ շարժվելու համար պետք է ընդունենք անցյալը
«Ցավոք սրտի, մենք հասարակություն ենք` առանց հիշողություն և, եթե ուզում ենք ժամանակի ոգով շարժվել, պետք է ընդունենք անցյալը»: Այս մասին ասել է Ստամբուլի պետական քաղաքային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Այշենիլ Շամլօղլուն, ով պատրաստվում է բեմադրել Հ. Պարոնյանի «Ատամնաբույժն արևելյան» պիեսի մյուզիքլը:
Թուրքական «Հյուրիեթին» տված հարցազրույցում Այշենիլ Շամլօղլուն նշել է, որ հայերը թուրքական թատրոնի հիմնադիրներն են և նրանց արմատախիլ անել հնարավոր չէ:
«Ժամանակակից հասարակություն դառնալու համար մենք պետք է ընդունենք մեր անցյալը: Տարիներ շարունակ այս հողում ապրող ազգերին անտեսել ենք` մեր սկզբունքների ու գաղափարների պատճառով»,– ասել է թատրոնի գլխավոր տնօրեն Այշենիլ Շամլօղլուն։

А.Шамлоглу: Чтобы идти вперед, надо признать историю и прошлое
«К сожалению, мы являемся обществом без памяти, и если хотим идти в ногу со временем, должны принять прошлое», - заявил художественный руководитель государственного муниципального театра Стамбула Айшенил Шамлоглу, который готовится к постановке мюзикла по пьесе Акопа Пароняна «Восточный дантист».
В интервью турецкому изданию «Hurriyet» Айшенил Шамлоглу отметил, что армяне являются основателями турецкого театра и их невозможно искоренить из истории турецкого театра.
«Мы должны принять наше прошлое, если хотим стать современными. Мы на протяжении долгих лет мы по идейным причинам и из-за наших принципов игнорировали людей, живущих на этой земле», - сказал генеральный директор театра.