Թուրք արվեստագետ. Առաջ շարժվելու համար պետք է ընդունենք անցյալը
«Ցավոք սրտի, մենք հասարակություն ենք` առանց հիշողություն և, եթե ուզում ենք ժամանակի ոգով շարժվել, պետք է ընդունենք անցյալը»: Այս մասին ասել է Ստամբուլի պետական քաղաքային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Այշենիլ Շամլօղլուն, ով պատրաստվում է բեմադրել Հ. Պարոնյանի «Ատամնաբույժն արևելյան» պիեսի մյուզիքլը:
Թուրքական «Հյուրիեթին» տված հարցազրույցում Այշենիլ Շամլօղլուն նշել է, որ հայերը թուրքական թատրոնի հիմնադիրներն են և նրանց արմատախիլ անել հնարավոր չէ:
«Ժամանակակից հասարակություն դառնալու համար մենք պետք է ընդունենք մեր անցյալը: Տարիներ շարունակ այս հողում ապրող ազգերին անտեսել ենք` մեր սկզբունքների ու գաղափարների պատճառով»,– ասել է թատրոնի գլխավոր տնօրեն Այշենիլ Շամլօղլուն։

Turk art director:We need to claim our past if we want to move on
“Unfortunately, we are a society without a memory and we need to claim our past if we want to modernize,” said Ayşenil Şamlıoğlu, Istanbul Municipal Theater’s general art director who has staged Hagop Baronyan’s “Eastern Dentist”.
In the interview given to Turkish “Hürriyet Daily News” Ayşenil Şamlıoğlu said that the Armenians are the foundation of Turkish theater and it is impossible to eradicate Armenian artists from Turkish theater.
“We need to claim our past if we want to modernize. Unfortunately, we are a society without a memory; we ignored people who had been living on this soil for thousands of years due to ideological reasons. It is impossible for us to eradicate Armenian artists from Turkish theater,” Ayşenil Şamlıoğlu said.