«ՀայՖեստ»-ն իր տասնամյակը կտոնի նոր ու անսպասելի ծրագրով
«ՀայՖեստը» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնն ավարտվեց` նոր սպասելիքներով և արդեն տեսանելի բանակցություններով:
Փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանն այսօր տեղեկացրեց, որ հաջորդ տարի «ՀայՖեստը» գուցե հյուրընկալի բրիտանական հայտնի երկու ներկայացման, որոնց շուրջ բանակցում են բրիտանական խորհրդի հետ, իհարկե, եթե Մշակույթի նախարարությունը հովանավորչության տեսանկյունից ավելի առատաձեռն լինի.
«Դրանք «Կենդանիները և երեխաները` փողոցում» և «Կորչող հորիզոն» ներկայացումներն են, որոնք հոյակապ են, բայց շատ թանկ: Արդեն 2 տարի է համագործակցում ենք ռուսական «Ոսկե դիմակ» փառատոնի հետ և հնարավոր է մյուս տարի ներկայացնենք նաև այդ փառատոնի լավագույն աշխատանքները, սակայն, դրա համար պիտի ՌԴ մշակույթի նախարարությունն էլ աջակցի»,-ասաց և հավելեց, որ խոսքը գնում է մի քանի 100 հազար դոլար ֆինանսավորման մասին:
Հաջորդ տարի կլրանա «ՀայՖեստ» փառատոնի 10 ամյակը և ակնկալվող նորությունների շարքում փառատոնի նախագահը նշեց, որ հնարավոր է հունիս ամսին «ՀայՖեստ»-ն առաջին անգամ Հայաստանից դուրս Պերմ քաղաքի «Սպիտակ գիշերներ» փառատոնի շրջանակներում ներկայանա մի նոր բացօթյա փառատոնային ծրագրով:

“HayFest” to celebrate its 10th anniversary with new program
“HayFest” concluded the 9th international theatrical festival with new expectations and more realistic negotiations.
The chairman of the Festival Arthur Ghukasyan informed today that it is possible that the “HayFest” will host two British famous performances on which they are holding talks with eth British Council in Yerevan.
“The titles of those two performances are “Animals and the children in the street” and “Disappearing Horizon”, these are wonderful performances but are rather expensive. It is 2 years already that we cooperate with the Russian “Golden Mask” festival and it is possible that next time we will present also the other works included in that festival, however for this we also need the support of the RF Culture Ministry,” he said.