Դմիտրի Մեդվեդև.ԼՂ հակամարտությունը կարելի է լուծել
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն հայտարարել է, թե Մոսկվան շարունակելու է օժանդակել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ընդգծելով, թե վերջին հաշվով համաձայնության պետք է գան երկու ժողովուրդները: Մեդվեդևի խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն այն եզակի սառեցված հակամարտություններից է Եվրոպայում, որը կարելի է լուծել: Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը երիտասարդ ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ կիսվել է իր տպավորություններով` Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահաների պարբերական հանդիպումներից:
«Երկու նախագահների շրջապատը լավ է լեզու գտնում և հեշտությամբ հայերենից անցնում է ադրբեջաներենի և հակառակը։ Սա գաղտնի պահ է, բայց անձամբ նախագահներն էլ վատ չեն հարաբերվում միմյանց հետ, երբ նստած ենք սեղանի շուրջ նրանք շատ լավ շփվում են»,– քաղաքական «գաղտնիք» է բացահայտել ՌԴ նախագահը։
Միաժամանակ, ՌԴ նախագահն ընդունել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունում կան իրական դժվարություններ, պատմություն, իրավական տարբեր մոտեցումներ, տարբեր շահեր: «Ռուսաստանը, անկասկած, կօգնի ղարաբաղյան հակամարտության կագավորմանը: Այդ աշխատանքը կշարունակվի»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Նշենք, որ «Ժողովուրդ» թերթին հարցի վերաբերյալ ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Արմեն Արզումանյանն ասել է. «ՌԴ նախագահը, շրջապատ ասելով, ըստ երևույթին, նկատի է ունեցել անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին, որոնք տարբեր լեզուներ գիտեն, այդ թվում և ադրբեջաներեն: Այդտեղ որևէ արտառոց բան չկա»:

Dmitry Medvedev believes NK conflict can be settled
President of Russian Federation Dmitry Medvedev stated that Moscow is committed to support the NKR conflict resolution process having stressed that the final resolution stands for the two sides. According to the Russian President the Nagorno-Karabakh conflict is one of those unique conflicts in Europe which can be settled, “Ria Novosti” reports.
According to the information the Russian President Dmitry Medvedev has spoken about his impressions on meetings with the Azerbaijani and Armenian presidents.
“The people of the both presidents are open to communication and easily turn to Armenian and Azerbaijani, this is a secret. The Presidents also manage to communicate while at the same table,” Dmitry Medvedev opened another secret in a meeting with students.
At the same time RF President accepted that the conflict has real obstacles - the history, different judicial approaches, different interests. “Russia is committed to back the sides and the process will go on,” said the Russian President.