Սերժ Սարգսյանը  հրամանագիր է ստորագրել
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Աշոտ Հովակիմյանին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ նշանակելու մասին:
Այս մասին հայտնեցին ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են Աշոտ Հովակիմյանի կենսագրականը.
Աշոտ Հովակիմյանը ծնվել է 1961թ. նոյեմբերի 16-ին Երևանում:
1978թ. ավարտել է Երևանի Ա. Չեխովի անվան N 55 միջնակարգ դպրոցը:
1983թ. ավարտել է Մ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը` սլավոնական լեզուներ մասնագիտությամբ:
1987թ. ավարտել է ԽՍՀՄ Գիտությունների ակադեմիայի սլավոնագիտության և բալկանագիտության ինստիտուտի ասպիրանտուրան /Մոսկվա/ և ստացել բանասիրական գիտությունների թեկնածուի գիտական կոչում:
1988-1992թթ.- ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Գրականության ինստիտուտի գիտաշխատող:
1992թ. ապրիլ – 1993թ. օգոստոս - ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի բաժնի երկրորդ քարտուղար:
1993թ. օգոստոս-1996թ. փետրվար – Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար, այնուհետև` դեսպանության առաջին քարտուղար:
1996թ. փետրվար - 1998թ. հուլիս - ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության Երկրորդ եվրոպական բաժնի վարիչ, ապա` Երկրորդ եվրոպական բաժանմունքի տնօրեն:
1998թ. հուլիս – նոյեմբեր – ՀՀ ԱԳ նախարարի խորհրդական:
1998թ. ապրիլից – համատեղության կարգով, իսկ նոյեմբերից` մշտական հիմունքներով Լեհաստանի Հանրապետությունում ՀՀ գործերի հավատարմատար:
1999 - 2006 թթ. – Լեհաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան:
2000 – 2006 թթ.– համատեղության կարգով Լատվիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը` Վարշավա/:
2000- 2006 թթ. մարտ – համատեղության կարգով Լիտվայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը` Վարշավա/:
2000 – 2006 թթ. – համատեղության կարգով Էստոնիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը` Վարշավա/:
2006-2011 թթ-. Ավստրիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան:
2006-2011 թթ. – համատեղության կարգով Հունգարիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը` Վիեննա/:
2006-2011 թթ. - համատեղության կարգով Չեխիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը` Վիեննա/:
2006-2011 թթ. – համատեղության կարգով Սլովակիայի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան /նստավայրը` Վիեննա/:
2008-2011 թթ. - ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ:
2008-2011 թթ. օգոստոսից – Վիեննայում տեղակայված ՄԱԿ-ում և միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ:
Ունի արտակարգ և լիազոր դեսպանի դիվանագիտական աստիճան:
Պարգևատրված է Լեհաստանի Պատվո շքանշանի Կոմանդորական խաչով /2005/ և Էստոնիայի Տեռռա Մարիանայի Խաչի երկրորդ դասի շքանշանով /2006/:
2011թ. սեպտեմբերին ՀՀ Նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել է Մխիթար Գոշ մեդալով` դիվանագիտության ասպարեզում ունեցած նշանակալի ծառայությունների համար:

Экс-посол Армении в Австрии А. Овакимян стал замминистра ИД
Указом президента РА Сержа Саргсяна бывший посол Армении в Австрии и постоянный представитель в ОБСЕ Ашот Овакимян назначен заместителем министра иностранных дел республики. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Напомним, что ранее Ашот Овакимян был освобожден от должности посла Армении в Австрии и постоянного представителя в ОБСЕ. На его место был назначен теперь уже бывший замминистра иностранных дел Арман Киракосян, который по совместительству назначен также постоянным представителем Армении в офисе ООН и других международных организациях в Вене.
Ашот Овакимян родился 16 ноября 1961г. в Ереване. В 1983г. окончил филологический факультет Московского государственного университета им. Ломоносова по специальности «славянские языки». Владеет русским, сербским, хорватским, польским и английским языками.
В 1987г. получил степень кандидата филологических наук, в 1988-1992гг. работал в Институте литературы Национальной академии наук Армении. Дипломатическую деятельность начал в 1992г. и за многолетний труд, весомый вклад в эту сферу в 2011г. указом президента РА был удостоен медали Мхитара Гоша.
А. Овакимян с 2000 по 2006гг. по совместительству занимал должность посла Армении в Польше, Латвии, Литве, Эстонии; с 2006 по 2011гг. – должность посла в Австрии, Венгрии, Чехии, Словакии. В 2008-2011гг. он являлся постоянным представителем Армении в ОБСЕ, ООН и других международных организациях в Вене.