ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (դեսպաններ Բեռնար Ֆասիեն Ֆրանսիայից, Ռոբերտ Բրադտկեն Միացյալ Նահանգներից և Իգոր Պոպովը Ռուսաստանի Դաշնությունից) և դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը (ԵԱՀԿ գործող նախագահողի անձնական ներկայացուցիչ) հոկտեմբերի 21-24-ը շրջագայեցին Երևան, Լեռնային Ղարաբաղ և Բաքու: Համանախագահները հանդիպումներ ունեցան նախագահներ Սարգսյանի և Ալիևի ու Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի իշխանությունների հետ:
Համանախագահները խաղաղ կարգավորմանն հասնելու ուղղությամբ հետագա առաջընթացի համար կողմերին ընդգծեցին բանակցային մթնոլորտի էական բարելավման, վստահության բարձրացման և հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Համանախագահները տարբեր ոլորտներում վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ մի շարք առաջարկներ են ներկայացրել: Կողմերը սկզբունքորեն համաձայնություն տվեցին շփման գծի երկայնքով միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի նախագծին, որը համանախագահներն առաջարկել էին ապրիլին և որի մասին նախագահներ Ալիևը, Սարգսյանն ու Մեդվեդևը պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել Սոչիում արված համատեղ հայտարարությամբ:
Համանախագահները նաև առանձին հանդիպումներ ունեցան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս, նորին սրբություն Գարեգին Երկրորդի ու Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ մեծ մուֆտի Շեյխուլիսլամ Ալահշուքյուր Փաշազադեի հետ, որպեսզի քննարկեն բնակչությանն արդար, հարատև ու նաև խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հոկտեմբերի 22-ին համանախագահները վերջին տասնչորս ամսվա ընթացքում չորրորդ անգամ հետիոտն հատեցին շփման գիծը: Այդ հատումը վերստին ընդգծեց, որ շփման գիծը հարևան ժողովուրդների միջև հավիտենական խոչընդոտ չէ և ցույց տվեց, որ եթե բոլոր կողմերը ցանկանան ռազմական համակարգումը մաինգամայն հնարավոր է:
Համանախագահները տարածաշրջան կվերադառնան նոյեմբերի վերջին, որպեսզի վերը ներկայացված միջոցառումների մշակման ուղղությամբ շարունակեն աշխատանքները կողմերի հետ և որպեսզի կողմերի միջև հետագա հանդիպումների համար հող նախապատրաստելու նպատակով որոշակիացնեն հետագա քայլերը:

The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Bernard Fassier of France, Robert Bradtke of the United States, and Igor Popov of the Russian Federation) and Ambassador Andrzej Kasprzyk (Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office) traveled October 21-24 to Yerevan, Nagorno-Karabakh, and Baku. The Co-Chairs met with Presidents Sargsian and Aliyev, and with the de facto authorities in Nagorno-Karabakh, OSCE website said.
The Co-Chairs stressed to the sides the need to improve significantly the atmosphere of negotiations, increase trust, and strengthen implementation of the ceasefire to allow further progress toward reaching a peaceful settlement. The Co-Chairs offered several proposals for measures to enhance confidence in different fields. The sides agreed in principle on the draft mechanism to investigate incidents along the front lines that the Co-Chairs proposed in April, and which Presidents Aliyev, Sargsian, and Medvedev agreed to pursue in their March joint statement in Sochi.
The Co-Chairs also met separately with His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and with Sheykhulislam Allahshukur Pashazade, Grand Mufti and Chairman of the Caucasus Muslim Board, to discuss the necessity of preparing the populations for a just, lasting, and peaceful settlement.
On October 22, the Co-Chairs crossed the Line of Contact by foot for the fourth time in the past fourteen months. This crossing highlighted again that the Line is not a permanent barrier between neighboring peoples, and demonstrated that military coordination is possible when all the sides are willing.
The Co-Chairs will return to the region in late November to continue their work with the sides to develop the measures described above and to determine next steps to pave the way for future meetings between the sides.