ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «WebԾիրան»-ի գլխավոր հովանավոր
Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, «Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանի և WebTV.am ինտերնետ հեռուստատեսության տնօրեն Արայիկ Մանուկյանի համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարվեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի և Webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսության կողմից հիմնած «WebԾիրան» համահայկական կինոփառատոնի մեկնարկը: Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
«WebԾիրան» համահայկական կինոփառատոնին կարող են մասնակցել Հայաստանում և արտերկրում ապրող բոլոր հայ կինոռեժիսորները: Մրցույթին կարող են ներկայացվել մինչև 20 րոպե տևողությամբ ֆիլմեր` առանց ժանրային սահմանափակումների` խաղարկային, վավերագրական, անիմացիոն և այլն: «WebԾիրան» համահայկական կինոփառատոնին ներկայացված ֆիլմերը կարող են նկարահանված լինել ցանկացած տեխնիկական միջոցով:
«Աշխարհը սրընթաց շարժվում է վեբի և վեբ-լուծումների ուղղությամբ: Մենք ձգտում ենք անել ամեն ինչ` այս բնագավառում Հայաստանի առաջատար դիրքն ապահովելու համար: Այս ձևաչափով փառատոն անցկացնելու հնարավորությունը փաստում է, որ ինտերնետ հասանելիության ցուցանիշը մեր երկրում բավականաչափ բարձր է: Հաճելի է արձանագրել, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները ներթափանցում են նաև մշակույթի բնագավառ` խրախուսելով տաղանդի բացահայտումը»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մենք համոզված ենք, որ իրական տաղանդ և հարուստ ներաշխարհ ունեցող յուրաքանչյուր անձի պետք է արտահայտվելու հնարավորություն ընձեռել: Ուրախ ենք նման նախաձեռնության մեջ մեր մասնակցության համար: Փառատոնը կխթանի ասելիք և տեսլական ունեցող տաղանդավոր այն արվեստագետների ստեղծագործականությունը, որոնք ֆինանսական միջոցների պատճառով չեն կարող ստեղծել միջազգային փառատոների չափորոշիչներին տեխնիկապես համապատասխանող ֆիլմեր»,- ավելացրեց Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կինոփառատոնին ներկայացված ֆիլմերը ցուցադրվելու են բացառապես webtv.am ինտերնետ հեռուստատեսությամբ իսկ հաղթող ֆիլմերը որոշվելու են ինտերնետ քվեարկության միջոցով: Արդյունքները հրապարակվելու են դեկտեմբերի 25-ին` մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ: Սահմանված է 2 մրցանակ. «WebԾիրան» գլխավոր մրցանակը` 1000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ և խրախուսական մրցանակ` 500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:

VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, is glad to announce the launch of the WebApricot Pan-Armenian Film Festival being realized in the frames of the Golden Apricot Film Festival in cooperation with Webtv.am Internet Channel. The General Sponsor of the WebApricot Pan Armenian Film Festival is VivaCell-MTS.
The Armenian filmmakers from Armenia and abroad may participate in WebApricot Pan-Armenian Film Festival. The Competition is open for all films up to 20 minutes, without genre limitation: feature, documentary, animated and etc. No restriction is also for technical means by which a film was made.
“The world is driving in a fast pace towards web and web interaction solutions. Armenia should not be left behind and we will make sure to be always on the forefront. The possibility of realizing in Armenia a festival in this format shows that our country has reached the high level of internet penetration, and it is good that modern technologies are being integrated in one of the most important spheres of life – culture and are used as means of promoting talent,-mentioned VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian. “We believe that real talent and rich personality must be given the chance to be seen and heard, and we are glad to be part of this noble initiative. This festival will boost the creativity of gifted Armenian filmmakers who have their vision and have a lot to say but, unfortunately, very often face financial obstacles when it comes to creating films which have to meet certain requirements for being submitting to regular festivals”, added Mr. Yirikian.
The films submitted to the festival will be shown only on webtv.am Internet TV and winner films will be determined by internet voting. The results will be reported on December 25 during the Award Ceremony. There are established two prizes: “WebApricot” Grand Prize -1000 USD, equivalent for AMD and the Incentive award-500 USD, equivalent for AMD.