Երկրաշարժի ժամանակ հայ պատվիրակները Վանում չէին
«Տիգրանակերտի (Դիարբեքիր) Ս. Կիրակոս եկեղեցու բացման և օծման արարողությանը մասնակցելու համար այնտեղ էին ժամանել հյուրեր, ովքեր հիմնականում իջևանել էին Վանում», - ներկայացրնելով Վանում տեղի ունեցած երկրաշարժին նախորդող իրավիճակը այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արագած Ախոյանը, ով այդ օրերին գտնվել է այնտեղ։ Նա նշեց, որ բախտի բերմամբ՝ իրենք այդ պահին գտնվում էին Սուշում։
«Մենք խնդրեցինք, որ մեզ բահեր տան, որպեսզի մեր հնարավորությունների սահմաններում օգնենք իրենց։ Մենք 47 հոգի ենք, տվեք մեզ 47 բահ, ասացինք։ Իրենք մեզ պատասխանեցին՝շնորհակալ ենք»։
Պատգամավորի կարծիքով՝ Թուրքիան նման իրավիճակում չպետք է մերժեր Հայաստանի մեկնած օգնության ձեռքը։
Ներկայացնելով եկեղեցու բացման արարողությունը Ա. Ախոյանն ընդգծեց, որ ամենատպավորիչն էր այն էր, որ պատերին ամրացված բոլոր պաստառների վրա՝ հայերեն տառերով գրված էր. «Բարով եկաք ձեր տուն»։

Armenian delegation was not in Van on quake time
“On the opening and consecration ceremony of the St. Kirakos church in Tigranakert (Diarbeckir) guests had arrived who were to stay in Van,” said NA deputy Aragats Akhoyan today presenting the situation before the earthquake.
“We asked them to give us shovels, we wanted to help them as we could. "We are 47 people give us 47 shovels" we said. They answered “Thank you”.
According to the deputy Turkey shouldn’t have refused the aid from Armenia in such situation.
Presenting the opening ceremony of the church A. Akhoyan mentioned that it was so impressive when they saw that on all the posters on walls was written in Armenian “Welcome to your home.”