Երկրաշարժի ժամանակ հայ պատվիրակները Վանում չէին
«Տիգրանակերտի (Դիարբեքիր) Ս. Կիրակոս եկեղեցու բացման և օծման արարողությանը մասնակցելու համար այնտեղ էին ժամանել հյուրեր, ովքեր հիմնականում իջևանել էին Վանում», - ներկայացրնելով Վանում տեղի ունեցած երկրաշարժին նախորդող իրավիճակը այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արագած Ախոյանը, ով այդ օրերին գտնվել է այնտեղ։ Նա նշեց, որ բախտի բերմամբ՝ իրենք այդ պահին գտնվում էին Սուշում։
«Մենք խնդրեցինք, որ մեզ բահեր տան, որպեսզի մեր հնարավորությունների սահմաններում օգնենք իրենց։ Մենք 47 հոգի ենք, տվեք մեզ 47 բահ, ասացինք։ Իրենք մեզ պատասխանեցին՝շնորհակալ ենք»։
Պատգամավորի կարծիքով՝ Թուրքիան նման իրավիճակում չպետք է մերժեր Հայաստանի մեկնած օգնության ձեռքը։
Ներկայացնելով եկեղեցու բացման արարողությունը Ա. Ախոյանն ընդգծեց, որ ամենատպավորիչն էր այն էր, որ պատերին ամրացված բոլոր պաստառների վրա՝ հայերեն տառերով գրված էր. «Բարով եկաք ձեր տուն»։

Ахоян: Мы предложили помощь, но нас лишь поблагодарили
Для участия в церемонии открытия и освящения церкви Св.Киракос в Тигранакерте (Диарбекир) в Турции находилась делегация из Армении, которая остановилась в Ване, сообщил журналистам депутат парламента Армении Арагац Ахоян, который также находился там. Он отметил, что по счастливой случайности в момент землетрясения делегация находилась в Муше.
«Мы предложили им свою помощь. Сказали, что нас 47 человек, дайте нам 47 лопаток. Нам ответили – спасибо», - сказал А.Ахоян.
По мнению парламентария, Турция в подобной ситуации не должна была отказаться от помощи Армении.
Говоря о церемонии открытия церкви, депутат заявил, что на всех плакатах армянскими буквами было написано «Добро пожаловать домой».