Քադաֆիի որդին որոշել է հանձնվել Հաագայի դատարան
Լիբիայի սպանված առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի ավագ որդին` Սեյֆ ալ-Իսլամը որոշել է հանձնվել Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, հայտարարել է Լիբիայի Ազգային անցումային խորհրդի ռազմական ղեկավարության ներկայացուցիչ Աբդել Մլեգտան:
Վերջինիս խոսքերով, ալ-Իսլամը, ինչպես նաև Քադաֆիի վարչակազմի հետախուզության նախկին պետ Սենուսին որոշակի բանակցություններ են վարում դատարանին հանձնվելու ուղղությամբ, մինչ այդ ծրագրելով հանգրվանել Լիբիային սահմանակից երկրներից մեկում:
Հիշեցնենք, Սեյֆ ալ-Իսլամին Սիրտ քաղաքի գրավման օրը հաջողվել էր խույս տալ Լիբիայի Ազգային խորհրդի զինյալներից և փախչել Լիբիայի հարավային շրջաններ: Քադաֆիի որդու նկատմամբ հետախուզում է հայտարարված ինչպես Հաագայի միջազգային տրիբունալի, այնպես էլ Ինտերպոլի կողմից: Վերջինս մեղադրվում է ռազմական հանցագործությունների համար:

Gaddafi's son decided to surrender to Hague-based ICC
Saif al-Islam, Muammar Gaddafi's son, has proposed surrendering to the Hague-based ICC, where he is wanted on war crimes charges, “Reuters” news agency quotes National Transitional Council as saying.
3 of Gaddafi's sons died on home soil, along with their father, whose battered and abused body went on public show in a meat store before its burial on Tuesday.
But Saif al-Islam, whose name means "Sword of Islam", wants to put his fate in the hands of the ICC, along with Gaddafi's former intelligence chief Abdullah al-Senussi, who is also wanted by the court, the NTC official said.