Նորայր Կասպերը Անթալիայի կինոփառատոնի` “Ոսկե Նարինջ” մրցանակակիր
«Զեննե պարող» (ռեժ. Մեհմետ Բինայ եւ Չաներ Ալպեր) թուրքական աղմկահարույց խաղարկային ֆիլմը ստացավ հինգ մրցանակ Թուրքիայի խոշորագույն կինոփառատոնում: Արմատներով հայ, կանադացի բեմադրող օպերատոր (cinematographer), Կանադական կինո-օպերատորների միության (CSC) անդամ Նորայր Կասպերը արժանացավ Լավագույն օպերատոր (Best Cinematographer) մրցանակին: Ֆիլմը ստացավ նաև Կինոքննադատների միության Լավագույն ֆիլմ մրցանակը, ինչպես նաև Լավագույն առաջին ֆիլմ,
Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան և դերասանուհի մրցանակները:
«Զեննե պարող» ֆիլմում Ահմետ Յիլդիզի ողբերգությունը հակադրվում է պահպանողական մտածելակերպին, բացահայտում է ավանդական արժեքների ու ուրբանիստական արդիականության միջև տեղի ունեցող բախումը: Այն առաջին թուրքական խաղարկային ֆիլմն է, որ անդրադառնում է Թուրքական բանակում տեղի ունեցող ստորացուցիչ վերաբերմունքը համասեռամոլների նկատմամբ: Ահմետ Յիլդիզը 26 տարեկան էր, երբ սպանվեց: Ահմետի հորը դատում են հեռակա կարգով` որդու ենթադրյալ սպանության մեղադրանքով, սակայն նրան հաջողվում է 3 տարիների ընթացքում խուսափել արդարադատությունից:
- Ինձ համար մեծ պատիվ է ստանալ “Ոսկե Նարինջ” մրցանակը, ասում է Նորայր Կասպերը, որը երեք տասնյակ ֆիլմերի, ինչպես նաև Ատոմ Էգոյանի «Օրացույց» ֆիլմի բեմադրող օպերատորն է (cinematographer): - Մեհմետն ու Չաները հենց սկզբից ներգրավեցին ինձ ֆիլմի աշխատանքներին` ակնկալելով ստանալ պատկերի առանձնահատուկ տեսողական նկարագրություն: Նրանց նրբազգացությունը, մեծ նվիրվածությունը և հանգամանալից մոտեցումը աշխատանքին մեծապես տպավորել էին ինձ: Բացառիկ սյուժեն և նման խնդրի բարձրաձայնումը գրավեցին իմ ուշադրությունը: Նշեմ, որ ֆիլմի հեղինակ Մեհմետ Բինայի հետ ծանոթացել եմ Հայաստանում 2008թ.:
Նրա «Շշնջացող հուշեր» վավերագրական ֆիլմը, որը պատմում է Ցեղասպանության պատճառով կրոնափոխ հայերի մասին, ներկայացված էր 5-րդ ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ միջազգային կինոփառատոնի ծրագրում:
Անթալիայի կինոփառատոնի մրցանակաբաշխությունը հեռարձակվում էր տեղական ալիքներով և Եվրոպական NTV հեռուստաալիքով:
Վիպասան Էլիֆ Սաֆակը «Զեննե պարող» ֆիլմը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ` «արտասովոր և հիանալի մի կինոնկար, որը հաղորդակից է դառնալու մեր ինքնագիտակցությանը»:
Համառեժիսոր Մեհմետ Բինայը, ստանալով մրցանակը Նորայր Կասպերի փոխարեն, շնորհակալություն հայտնեց նրանից ֆիլմում յուրօրինակ գեղանկարչական պատկեր ստեղծելու համար:
Հարկ է նշել, որ Անթալիայի “Ոսկե Նարինջ” կինոփառատոնում 2009թ. Հարություն Խաչատրյանի «Սահման» ֆիլմը արժանացել է գլխավոր մրցանակին:

Zenne Dancer, a groundbreaking Turkish indie feature film, won five awards at the largest film festival in Turkey. Norayr Kasper, a Canadian cinematographer of Armenian descent, was awarded Best Cinematography. The film also received the Best Film Award by the Turkish Cinema Critics Guild, Best First Film, Best Supporting Actress, and Best Supporting Actor.
Zenne Dancer sets Ahmet Yildiz’s tragedy against a backdrop of rigid patriarchy and the clash between traditional values and urban modernity. It is the first Turkish feature film to expose the degrading treatment of homosexuals in the Turkish military.
Ahmet Yildiz was 26 when he was gunned down outside his home. Ahmet’s father, who is being tried in absentia for allegedly murdering his son, has been evading justice for the past three years.
“I am honored to receive this recognition of my work by the Golden Orange jury,” says Norayr Kasper, who is the cinematographer of over 30 films, including Atom Egoyan’s CALENDAR. “Mehmet and Caner involved me from the beginning stages of this project and invited me to contribute with a specific style toward constructing a distinct visual narrative,” continues Kasper, “their sensibilities, dedication to excellence, and attention to detail greatly impressed me. I was also drawn to the subject matter, and its relevance in raising awareness of this important issue.”
Kasper and Binay met in 2008 at the Golden Apricot Film Festival in Armenia. Binay’s documentary film “Whispering Memories,” which tells the story of converted Armenians as a result of the Armenian Genocide, was screened at the 5th Annual Golden Apricot Film Festival.
The awards ceremony was broadcasted nationwide and in Europe on NTV News Channel. Among online comments, award-winning novelist Elif Safak wrote about Zenne Dancer, “a groundbreaking, captivating Turkish movie that’ll speak to our consciousness.”
It is worth noting that Harutyun Khachatryan’s documentary “Border” won Best Film at the Golden Orange Film Festival in 2009.
Co-director Mehmet Binay accepted the award on Mr. Kasper’s behalf and thanked him for “painting this film as a tableau.”