Սիրիան ականապատում է Լիբանանի հետ ունեցած սահմանը
Սիրիական զորքերն սկսել են ականապատել Լիբանանի հետ ունեցած սահմանը։ Այս մասին տեղեկացնում է France-Presse գործակալությունը՝ հղում անելով սահմանային գոտում ապրող լիբանանցիներին։
Ականները հիմնականում տեղակայվում են սահմանի հյուսիս-արևելյան մասում, որն առավել մոտիկ է Հոմս քաղաքին։
Երկու երկրների միջև սահմանային այս հատվածը ընդամենը հողային փոքրիկ մի թմբով է նշագծված, ուստի երկու երկրներից սահմանային այս հատվածով մաքսանենգ տարբեր ապրանքներ են տեղափոխվում։
Սիրիայի իշխանությունները մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել են, որ Լիբանանի կողմից սահմանային այդ հատվածով իրենց երկիր է տեղափոխվում զենք, որը խռովարարներն օգտագործում են կառավարական ուժերի հետ տեղի ունեցած հակամարտությունների ընթացքում։
Հոմս քաղաքը և դրա արվարձանները Բաշար Ասադի իշխանությանն ընդդիմացող կենտրոններն են։ Այստեղից հաճախակի զինված հարձակումներ են իրականացվում պահակային կետերի ու զինվորների վրա։

Speaking on condition of anonymity, he said the troops began planting the mines at dawn in an area facing two Lebanese villages -- Knaysseh and Al-Hnayder.
"Lebanese officials told us the Syrians undertook the measure to prevent weapons smuggling," he said.
The area is separated only by mounds of earth and for long has been used to smuggle goods between the two countries.
Lebanese and Syrian nationals previously also circulated freely between the two countries.
But tension in the region has mounted since the revolt against Syrian President Bashar al-Assad's regime erupted in March and some 5,000 Syrians, among them defecting soldiers and opposition activists, have sought refuge in Lebanon, the AFP reports.