Ահաբեկչության կազմակերպիչը դատապարտվեց մահապատժի
Մարոկոյի դատարանը մահապատժի է դատապարտել Ադել Օտմանին, ով ապրիլի 28-ին պայթեցրել էր Մարաքեշի սրճարաններից մեկը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս» (Reuters) գործակալությունը։
Պայթյունի հետևանքով 17 մարդ զոհվել էր։ Վիրավորների մեջ շատ էին օտարերկրյա զբոսաշրջիկները. նրանց թվում էր նաև ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Վալերի Սելեզնյովի որդին՝ Ռոման Սելեզնյովը։
Երկրի իշխանությունները տեղի ունեցածը որակել էին որպես ահաբեկչություն
Մինչ այս, 2003 թվականից ի վեր Մարոկոյում իսլամական ուժերի կողմից կազմակերպված ահաբեկչություն տեղի չէր ունեցել։ Այն ժամանակ, երկրի ամենախոշոր քաղաքներից մեկում՝ Կասաբլանկայում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով, զոհվել էր 45 մարդ։

Adel Othmani sentenced to death
A Moroccan judge sentenced Adel Othmani to death Friday for plotting and carrying out an April 28 bomb attack on a cafe in Marrakesh that killed 17 people, including eight French nationals, the Reuters reports.
The blasts were the deadliest in Morocco since coordinated suicide bombings carried out by Islamist militants in the commercial capital, Casablanca, in 2003.
After the sentence was read out, female relatives of Othmani and others convicted of being his accomplices began crying and screaming, a Reuters reporter in the court room said.
The prosecution has sought the "harshest possible" sentence against Othmani and eight men accused of being his accomplices.