ԱՄՆ-ը Թուրքիային կվաճառի ռազմական ուղղաթիռներ
Պենտագոնը Թուրքիային է վաճառելու ամերիկյան AH-1W Super Cobra ռազմական ուղղաթիռներ: Թուրքական «Haber3» լրատվական գործակալության համաձայն`սպասվում է, որ նոյեմբերի վերջին Թուրքիային կմատակարարվի 3 ռազմական ուղղաթիռ, ինչի համար թուրքական կողմը վճարելու է 111 մլն դոլար:
Բացի այդ, Պենտագոնը դիմել է ԱՄՆ Կոնգրեսին` Թուրքիային «Predator» և «Reaper» անօդաչու թռչող սարքեր վաճառելու թույլտվություն ստանալու համար: Թուրքիան մի քանի տարի է` ցանկանում է գնել ամերիկյան անօդաչու սարքեր, սակայն դրան ընդդիմանում է ԱՄՆ Կոնգրեսը: Վերոնշյալ ուղղաթիռների վաճառքը, փաստորեն, տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ թուրքական կողմը համաձայնեց իր տարածքում տեղակայել ՆԱՏՕ միասնական ՀՀՊ ռադար համակարգը:

US selling military helicopters to Turkey
The United States is mulling over selling three Cobra helicopters and several Predator surveillance aircraft to Turkey, to be delivered by the end of the year to assist in the campaign against the PKK, the Press TV reports.
The Defense Security Cooperation Agency (DSCA) has formally notified the US Congress of a possible sale of AH-1W Super Cobra Attack helicopters to Turkey, CNN reported on Friday.
Ankara has been seeking the helicopters to replace those lost in its long struggle against separatist rebels of the Kurdistan Workers' Party, which is also known by its Kurdish acronym, the PKK.
The deal, valued at up to $111 million, would "improve Turkey's capability for self defense, modernization, regional security and inter-operability with US and other NATO members," the DSCA said in a statement, the Press TV reports.