ԵԱՀԿ աջակցությամբ`«կարգավորիչ գիլյոտինի» մեկնարկ Հայաստանում
Հայաստանում տնտեսական արդյունավետ կառավարման խթանումը կարգավորման պարզեցման մեխանիզմի միջոցով` հայտնի նաև որպես «կարգավորիչ գիլյոտին», հանդիսանում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ իրականացվող և այսօր Երևանում մեկնարկած ծրագրի նպատակը: Այս մասին հաղորդում է ԵԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի լրատվական ծառայությունը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը ս.թ. փետրվարին հրավիրել էր կարգավորման բարեփոխումների միջազգային առաջատար փորձագետ` գնահատելու Հայաստանի գործարար միջավայրն ու առավել արդյունավետ պետական կարգավորման համակարգ ստեղծելու գործիքներն` ի պատասխան ՀՀ կառավարության խնդրանքին: Ըստ գնահատման` բազմաթիվ հնացած ու հակասական իրավական նորմեր խոչընդոտում են գործարարության զարգացմանը Հայաստանում և կարիք ունեն պարզեցման:
«Ստորագրելով մտադրությունների մասին սույն նամակն այսօր` ԵԱՀԿ-ն ստանձնում է կառավարության ջանքերին աջակցելու պարտավորվածություն` իրականացնելու կարգավորիչ բարեփոխումներ, որոնք կբարձրացնեն հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը, կնվազեցնեն կոռուպցիոն ռիսկերը և Հայաստանը կդարձնեն գրավիչ` օտարերկրյա ներդրողների համար: «Կարգավորիչ գիլյոտինն» իրականացվել է աշխարհի շատ երկրներում և նպաստել է գործարարության և օտարերկրյա ներդրումների աճին», - ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քարել Հոֆսթրան:
Ծրագրի շրջանակներում ձեռնարկատիրական գործունեությունը կարգավորող ու մարդկանց առօրյայի հետ առնչվող պետական կարգավորման դաշտը կվերանայվի և կպարզեցվի: Ողջ ծրագրի ընթացքում, որը կմեկնարկի ս.թ. դեկտեմբերի 1-ին և կշարունակվի մինչև 2013թ. նոյեմբերի 31-ը, կգործի «Երկխոսության համատեղ ֆորումը»` նպաստելու տեղեկատվության փոխանակման և կողմերի միջև հետագա քննարկումներին:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և ՀՀ կառավարության հետ միասին` նամակը ստորագրել են «Ավստրիական զարգացման գործակալությունը», ԱՄՆ ՄԶԳ, Համաշխարհային բանկի և ՄԱԶԾ տեղի ներկայացուցչությունները:

Promoting good economic governance in Armenia through the rapid regulatory simplification mechanism, also known as a “regulatory guillotine”, is the aim of a project supported by the OSCE Office in Yerevan launched today in Yerevan.
In response to the Armenian Government’s request, the OSCE Office in Yerevan invited a leading international expert in regulatory reform in February to carry out a rapid assessment of Armenia’s business environment and tools for creating better state regulatory management system. The assessment concluded that many outdated and contradictory regulations impede business development in the country and that regulations should be streamlined in Armenia.
“By signing this letter of intent today, the OSCE pledges to support the government’s efforts to carry out regulatory reforms, which will increase accountability and transparency, decrease corruption risks and make Armenia attractive to foreign investors. The “regulatory guillotine” has been performed in many countries worldwide and has resulted in an increase in business activities and foreign direct investment,” said Carel Hofstra, the Acting Head of the OSCE Office in Yerevan.
The project will involve reviewing and streamlining the national regulatory frameworks affecting business activity and the daily lives of people in the country. Throughout the duration of the project, which will begin activities on 1 December and continue until 31 November 2013, a Joint Dialogue Forum will be supported to facilitate the exchange of information and further discussions between stakeholders.
Alongside the OSCE Office in Yerevan and the Armenian Government, the letter of intent was signed by the Austrian Development Agency and the local presences of USAID, the World Bank and UNDP.