Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը Քյոլնում է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 7-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Գերմանիայի Քյոլն քաղաք:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը հանդիպում է ունեցել քաղաքի հայկական կազմակերպությունների ու գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ եւ քննարկել ԼՂՀ-ում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր:
Այնուհետեւ Նախագահ Սահակյանն այցելել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմի առաջնորդարան, որտեղ առանձնազրույց է ունեցել թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Պեքճեանի հետ, որից հետո հանդիպել Քյոլնի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Նախագահը ներկայացրել է Արցախի ներքին կյանքը եւ արտաքին քաղաքականությունը, պետության առջեւ ծառացած հիմնախնդիրները եւ պատասխանել ներկաների հարցերին: Բակո Սահակյանը նշել է, որ գերմանահայությունն ունի մեծ ներուժ, ինչը ստեղծում է համագործակցության խոստումնալից հեռանկարներ: Այս տեսանկյունից Նախագահը հատկապես ընդգծել է Քյոլնի հայկական համայնքի նշանակությունը, որը հանդիսանում է Գերմանիայի ամենամեծ ու կազմակերպված գաղութներից մեկը, եւ որի շուրջ էլ համախմբվում է գերմանահայ համայնքը:
Հանդիպումներին ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, Գերմանիայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանը: Հայտնում են Արցախի նախագահի մամլո ծառայությունից:

Президент Арцаха встретился с армянской общиной Кельна
Президент Республики Арцах Бако Саакян 7 ноября с рабочим визитом прибыл в город Кельн Германской Федеративной Республики.
В тот же день глава государства встретился с представителями армянских организаций и деловых кругов города и обсудил с ними вопросы, касающиеся осуществления в Арцахе различных программ, сообщили в Главном информационном управлении аппарата президента Арцаха.
Президент Саакян посетил также резиденцию Германской епархии Армянской Апостольской церкви, где состоялась отдельная встреча с предводителем епархии, архиепископом Гарегином Пекчеяном. Затем глава арцахского государства встретился с представителями армянской общины Кельна. Президент представил внутреннюю жизнь и внешнюю политику Арцаха, стоящие перед государством задачи и ответил на вопросы присутствующих. Бако Саакян отметил, что армянство Германии имеет большой потенциал, что создает многообещающие перспективы для сотрудничества. С этой точки зрения Саакян особо подчеркнул значение армянской общины Кельна, которая является самой большой и организованной общиной Германии, консолидирующей вокруг себя все армянство этой страны.
На встречах присутствовали предводитель Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Федеративной Республики Германия Армен Мартиросян, начальник Главного информационного управления Аппарата Президента НКР Давид Бабаян, Постоянный Представитель НКР в Германии Арутюн Григорян.