Մայքլ Ջեքսոնի բժիշկը մեղավոր է ճանաչվել
Ամերիկյան դատարանը շուրջ 7-շաբաթյա դատավարությունից հետո երեքշաբթի կայացրել է վճիռ, համաձայն որի հանգուցյալ Մայքլ Ջեքսոնի բժիշկ Կոնռադ Մյուրեյը մեղավոր է ճանաչվել փոփ-աստղին ոչ դիտավորյալ սպանելու համար:
«Որոշումն ընդունվել է միաձայն և ենթակա չէ բողոքարկման», -հայտարարել է դատավոր Մայքլ Պաստորը, փոխանցում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Իսկ թե ինչպիսի պատիժ կկրի Մյուրեյը, կորոշվի նոյեմբերի 29-ին, հայտարարել է դատավորը: Սակայն մինչ այդ բժիշկը կգտնվի անազատության մեջ: Նա նույնիսկ իրավունք չունի գրավի դիմաց ազատ արձակվել:
Որպեսզի որոշումն օրինական ուժ ունենա, այն պետք է միաձայն ընդունված լինի: Երդվյալ ատենակալները` 7 տղամարդ և 5 կին, մինչ այդ ծանոթացել էին 49 վկաների ցուցմունքների, ինչպես նաև 300 իրեղեն ապացույցների հետ: Մյուրեյը իրեն դատապարտող որոշումը ընդունել է առանց որևէ էմոցիաների. ձեռնաշղթաներով կապել են նրա ձեռքերը և հեռացրել դատական նիստերի դահլիճից:
Հիշեցնենք, որ երգիչը մահացել էր 2009-ի հունիսի 25-ին, 50 տարեկան հասակում. Նրա սիրտը կանգ էր առել դեղամիջոցների չափից ավելի չափաքանակ ընդունելու հետևանքով:

Jackson's personal doctor found guilty
Michael Jackson's personal doctor was found guilty on Monday of involuntary manslaughter in the pop star's drug-related death in 2009 but may not spend much time in jail, the Reuters reports.
Dr. Conrad Murray, 58, was led away in handcuffs after the jury in Los Angeles reached a unanimous verdict. Dozens of fans outside the court erupted in cheers and some burst into tears.
Murray faces up to four years behind bars when he is sentenced on November 29 but may spend only months in Los Angeles' overcrowded cells.
Prosecutors argued Murray was grossly negligent in administering the propofol to help Jackson sleep. Defense lawyers claimed Jackson delivered the fatal dose to himself, the source reports.
The judge ordered Murray, who had been free on bail for two years, held in custody until his sentencing. The doctor did not testify at the six-week trial and looked impassive as the guilty verdict was announced in the packed courtroom.