«Բարեբախտություն է, որ Իրանի ու Հայաստանի միջև խնդիրներ չկան»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Իրանի արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհին: Է. Նալբանդյանը, ողջունելով իր գործընկերոջը ՀՀ-ում, նշեց, որ նա առաջին անգամ է Հայասատնում, և այս այցելությունը լավ միջոց է՝ շարունակելու երկկողմ հարաբերությունները:
ՀՀ արտգործնախարարը տեղեկացրեց, որ Իրանի իր պաշտոնակցի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են երկկողմ դինամիկ զարգացող հարաբերությունները, ինչպես նաև՝ երկու երկրների նախագահների միջև եղած պայմանավորվածությունը:
«Քննարկվել են տարածաշրջանային, միջազգային հարցեր, սակայն ամենակարևոր հարցը Իրանի նախագահի այցն է Հայաստան»,- նշեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը:
Իրանի արտգործնախարարն էլ իր հերթին նշեց, որ այս այցելությունից հետո ինքը Հայաստանից գնալու է հաճելի հիշողություններով: «Վերջին տասը ամիսների ընթացքում երկու պետությունների միջև քննարկվել են երկկողմ տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր»:
Իրանի արտգործնախարարը բարեբախտություն համարեց, որ Իրանի ու Հայաստանի միջև խնդիրներ չկան: «Մեր ջանքերն այնպես պետք է լինեն, որ երկկողմ հարաբերությունները զարգանան, խորանան և ընդլանվեն»,- ընդգծեց Իրանի արտգործնախարարը:

МИД Ирана: Между Арменией и Ираном нет проблем
Между Арменией и Ираном нет проблем, ни пограничных, ни каких-либо других. Так что мы должны направить наши усилия на углубление имеющихся двусторонних отношений. Об этом сегодня в Ереване в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД РА Эдвардом Налбандяном сказал министр иностранных дел Ирана Али Акбар Салехи.
Он выразил надежду, что наступит день, когда число прибывающих в Иран армянских туристов достигнет 1 миллиона, указав при этом на необходимость устранения визового режима между двумя странами.
Касаясь сфер сотрудничества между двумя странами, иранский чиновник отметил энергетическую, транспортную и другие сферы.
“Наши позиции очень близки по ряду задач и двусторонним вопросам, а также как по части региональных, так и международных задач”, - сказал он. Он добавил, что у Армении есть специальный статус на международной арене, а проживающие в разных уголках мира армяне приносят ей только добрую славу, повышая ее международный авторитет.
Али Акбар Салехи отметил, что в беседе с Налбандяном стороны заверили друг друга в том, что сконцентрируют свои усилия для установления стабильности и мира в регионе.
Налбандян в свою очередь также заверил, что между двумя странами нет проблем, есть технические задачи, которые решаются путем переговоров.