Բանկոկի ջրհեղեղից տուժել է մոտ 500 հազար մարդ
Բանկոկի քաղաքապետարանը այսօր հայտարարել է, որ վերջին 50 տարում գրանցված ամենաուժեղ ջրհեղեղից Թաիլանդի մայրաքաղաքում տուժել է 494, 893 հազար մարդ` քաղաքի 12 շրջաններ մասնակի կամ ամբողջովին ջրածածկ էին եղել: Այս ամսին հաղորդում է Ռիա Նովոստին:
Հոկտեմբերի վերջին ջուրը, որը հավաքավել էր Բանկոկի հյուսիսային շրջաններում, սկսեց թափանցել քաղաք և ծածկել քաղաքի ցածրադիր վայրերը:
Քաղաքի հյուսիսային շրջաններում ջրի մակարդակը իջնում է, միևնույն ժամանակ Բանկոկի արևմտյան շրջաններում ջրի մակարդակի բարձրացում է նկատվում: Դա բացատրվում է նրանով, որ հյուսիսային շրջաններից ջուրը հոսում է դեպի արևմուտք, որտեղ որոշ հատվածներ ծովի մակարդակից ցածր են:
4 ամիս տևած ջրհեղեղից երկրի տարբեր նահանգներում զոհվել է մոտ 500 մարդ: Թաիլանդի տնտեսությանը մեծ վնաս է հասել: Երկրի կառավարությանը վնասը գնահատում է 10 միլիարդ դոլար, իսկ անկախ փորձագետները` 16 մլրդ դոլար:

500 more than 500 people killed in floods in Bangkok
Central Bangkok will see only mild flooding if it ends up falling victim to the waters that have devastated much of Thailand, the prime minister said Saturday, the Associated press reports.
Prime Minister Yingluck Shinawatra offered her prognosis on her weekly radio broadcast as the water covering parts of northern Bangkok for days appeared to be falling.
Yingluck cites flood experts in saying water in the center of the capital will not be deeper than 12 inches (30 centimeters). She acknowledged that "it is hard to say how far floodwater would get into the heart of the capital."
The floods have killed more than 500 people since late July and caused billions of dollars in damage, the source reports.