Նոյեմբերի 17-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ բնակավայրի ուղղությամբ:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող Իմրե Պալատինուսը /Հունգարիա/, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և Մարիուս Պուոձիունասը /Լիտվա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկման առաքելությունը ղեկավարում էր ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը: Դիտարկման խմբում էին ԳՆԱՆ դաշտային օգնականներ Ուիլյամ Փրայորը /Մեծ Բրիտանիա/ և Անթալ Հերդիչը /Հունգարիա/:

On November 17, in accordance with the earlier agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission held scheduled monitoring of the NKR and Azerbaijani armed forces’ contact-line near the NKR Martakert region's Talish settlement.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Christo Christov (Bulgaria) and Marius Puodziunas (Lithuania).
On the opposite side, the monitoring mission was led by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk. The monitoring group comprised Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office William Prior (Great Britain) and Antal Herdich (Hungary).
From the Karabakh party, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, NKR MFA Press Service informs.