Անվճար ակնաբուժական աջակցություն ստացավ 3,115 հոգի
Orange ընկերության հանրային կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ ավարտին է մոտենում Արագածոտնի մարզում Orange Հիմնադրամի և Հայկական ակնաբուժության նախագծի համատեղ ծրագիրը, որի նպատակն էր Արագածոտնի մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ և իրականացնել բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար:
Ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 1800 մեծահասակներ և շուրջ 1300 երեխաներ անցել են ակնային հետազոտություն, շուրջ 600 մեծահասակներ անցել են խորացված հետազոտություն Աչքի շարժական հիվանդանոցում, տրամադրվել է մոտ 600 ակնոց: Իրականացվել են մոտ 200 վիրահատություններ և լազերային բուժումներ: Ակնային զննումներին զուգահեռ մոտ 500 երեխաների համար Արագածոտնի մարզի ինը դպրոցներում անց են կացվել նաև ակնային խնամքի հանրակրթական հատուկ դասընթացներ:
Հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին բնակչության ակնային զննումների աշխատանքերում Հայկական ակնաբուժության նախագծին ակտիվորեն աջակցեցին տեղի ակնաբույժները` մասնավորապես Թալինի և Աշտարակի շրջաններում: Այստեղի և հարակից գյուղերի բնակիչները դիմում էին տեղի ակնաբույժներին, ովքեր հիվանդներին ընդունում էին շրջկենտրոններում կամ որոշակի օրերի այցելում շրջանների գյուղերը: Հայկական ակնաբուժության նախագծի բժշկական խմբերն իրենց հերթին այցելեցին Արագածի և Ապարանի շրջանները: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կայանել էր Ծաղկահովիտում, Ապարանում, Թալինում, և մինչև նոյեմբերի 20-ը կլինի Աշտարակում:
Արագածոտնի մարզում ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը տրամադրել է 5 միլիոն դրամ:
«Մեր ընկերության առաջնային խնդիրն է՝ հեշտացնել հաղորդակցումը մարդկանց միջև, այդ իսկ պատճառով տեսողական խնդիրներ ունեցողներն Orange Հիմնադրամի հոգածության կենտրոնում են: Շիրակի մարզի նախագծից հետո այսօր Արագածոտնում ենք, որտեղ հանդիպեցինք մարդկանց, ում կյանքը փոխվել է Հիմնադրամի ու մեր գործընկերների շնորհիվ: Հատկանշական է, որ ախտորոշված երեխաների 68%-ն ակնային զննում էին անցնում առաջին անգամ, իսկ հիվանդության առաջնային փուլում բացահայտումը միակ երաշխիքն է դրա հետագա զարգացման կանխման համար: Հպարտ ենք համագործակցել Հայկական Ակնաբուժության նախագծի հետ և շնորհավորում ենք նրանց այս արդյունքների համար»,-սել է Օrange Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Բրունո Դյութուան, ով այսօր այցելել է Աշտարակում կայանած աչքի շարժական հիվանդանոցը: Սա նրա երկրորդ այցելություն էր` հիվանդների զննմանն ու վիրահատություններին ականատես լինելու և մարդկանց հետ նրանց տպավորությունների շուրջ զրուցելու նպատակով:
«Շիրակի մարզում մենք ավարտեցինք «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակում Հայաստանում իրականացվող մեր չորրորդ շրջայցը, իսկ Արագածոնտում սկսեցինք հինգերորդը: Տեղեկացնեմ , որ հաջորդ տարի կայցելենք Արարատի, Արմավիրի, Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերը, ինչպես նաև հնարավոր է Լեռնային Ղարաբաղ: Ուրախալի է արձանագրել, որ սկսած 2003 թ. բազմաթիվ գործընկերների և հովանավորների աջակցությամբ մեզ հաջողվել է ստուգել ՀՀ բնակչության գրեթե 10 %-ի տեսողությունը և օգնել տասնյակ հազարավոր մարդկանց: Ուրախ ենք տեսնել Orange Հիմնադրամին մեր ռազմավարական գործընկերների շարքում և ցանկանում ենք Շիրակի և Արագածոտնի բնակչության անունից մեր խորին շնորհակալությունը հայտնել ցուցաբերած աջակցության համար: Մեզ հաճելի է, որ Orange-ը Հայաստանում կարողանում է ներկայացնել կորպորատիվ բարեգործություն իրականացնելու նման բարձր մակարդակի օրինակ», - ասաց Հայկական ակնաբուժության նախագծի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Ծրագրի նախորդ փուլն անցկացվել է Շիրակի մարզում : Ակնային հետազոտություն էին անցել 4200 մեծահասակներ և 1130 երեխաներ, շուրջ 640 մեծահասակներ անցել էին խորացված հետազոտություն շարժական հիվանդանոցում, տրամադրվել էր շուրջ 2000 ակնոց, իրականացվել էին շուրջ 270 վիրահատություններ և լազերային բուժումներ: Շիրակի մարզում ծրագրի իրականացման համար Orange Հիմնադրամը տրամադրել էր 9 միլիոն դրամ:

Joint project of free eye screenings and treatment launched by Orange Foundation and Armenian Eye Care Project (AECP) in Aragatsotn region, which aimed to provide free eye screening services to the residents of the region, as well as treatment for socially vulnerable people, is coming to its end.
In the frames of the project more than 1800 adults and 1300 children have undergone eye screening, around 600 adults have undergone deep eye screening in the mobile hospital, over 600 glasses have been provided. Around 200 surgeries and laser treatments have been conducted in the mobile hospital. In the frames of the project eye care awareness special classes have been conducted for around 500 children of nine schools in Shirak region parallel to eye screenings.
Local ophthalmologists, namely in Talin and Ashtarak regions, actively support the AECP in eye screenings of the local population during October and November. Local residents and those from neighboring villages applied to the local ophthalmologists, who received the patients in regional centers or visited the villages on certain days. The AECP medical teams visited Aragats and Aparan regions within October. Eye care mobile hospital hosted in Tsakhkahovit, Aparan, Talin and will stay in Ashtarak till November 20.
To support the works of the AECP in Aragatsotn region, Orange Foundation has allotted 5 million drams.
In this connection Bruno Duthoit, the Chairman of the Board of Orange Foundation, today visited Eye care mobile hospital (ECMH) hosted in Ashtarak to get familiarized with the works done. This was his second visit to the mobile hospital where he got acquainted with the lasers and surgical instruments, witnessed eye screenings and surgeries of the patients, talked to the patients and shared their impressions.
Bruno Duthoit said: “It is a matter of priority for us to facilitate communication among people, that’s why people with eye diseases are in the center of the attention of Orange Foundation. After the project in Shirak region we are today in Aragatsotn where we met people whose life has changed thanks to the Foundation and our partners. It’s worth to note that 68% of the cases of eye problems found in children were diagnosed for the first time, and it’s extremely important to identify the problem in the first stage in order to prevent its future development. We are proud for our partnership with the Armenian Eye Care Project and congratulate them for these results.”
To recall, in the frames of the first stage of the project held in Shirak region 4200 adults and 1130 children have undergone eye screening, around 640 adults have undergone deep eye screening in the mobile hospital, over 2000 glasses have been provided. Around 270 surgeries and laser treatments have been conducted in the mobile hospital. To support the works of the AECP in Shirak region, Orange Foundation has allotted 9 million drams.