Ցուցարարները ներխուժել են Քուվեյթի խորհրդարան
Երեկ երեկոյան տասնյակ ցուցարարներ ներխուժել են Քուվեյթի խորհրդարանի շենք: Ականատեսների վկայությամբ՝ նրանք պահանջել են երկրի վարչապետ շեյխ Նասեր Մոհամադ Սաբախի հրաժարականը:
Մինչ այդ, խորհրդարանի շենքի դիմաց հարյուրավոր մարդիկ բողոքում էին կոռուպցիայից:
Ցուցարարներին հաջողվել է բացել խորհրդարանի դռները և մտնել նիստերի դահլիճ: Ներսում նրանք երկար չեն մնացել ու հեռացել են խորհրդարանից՝ երկրի հիմնը երգելով: Այս մասին տեղեկացնում են ԲիԲԻՍի ծառայությունից:
Ականատեսները պատմում են, որ թիկնապահները չեն խոչնդոտել ցուցարարների գործողություններին: Ինչ-որ պահ ժողովուրդը սկսել է գոչել՝ «Ժողովուրդն ուզում է իշխանությունը տապալել»:
Ցույցի անցկացման վայրում ոստիկանությունն ուժեղ հսկողություն էր սահմանել:
Արդյունքում ցուցարարների ու իրավապահ մարմինների միջև մի քանի միջադեպ է տեղի ունեցել: Ականատեսները պատմում են, որ ոստիկանությունը մահակներ է օգտագործել: Իսկ «Ֆրանս պրես» գործակալությունը տեղեկացրել է 5 վիրավորների մասին:
Քուվեյթը արաբական այն քիչ երկրներից է, ուր խորհրդարանի անդամները ընտրվում են ուղիղ քվեարկությամբ: Ի տարբերություն Եգիպտոսի և Թունիսի՝ Քուվեյթում մինչ այս մասսայական ցույցեր չեն եղել, ինչը բացատրվում է երկրում սոցիալական դրական վիճակի գնահատմամբ:

Dozens of anti-government protesters have muscled their way into Kuwait's parliament during a debate over efforts to question the prime minister about corruption allegations, the Press Association reports.
"Now, we have entered the house of the people," said Mussallam al-Barrak, who led the protest along with several other lawmakers and youth activists also calling for the dissolution of parliament over alleged corruption, the AFP reports.
The police had used batons to prevent protesters from marching to the residence of Prime Minister Sheikh Nasser Mohammad al-Ahmad Al-Sabah, a senior member of the ruling family, after staging a rally outside parliament, the source informs.
Witnesses said at least five demonstrators were injured and treated on the site.
Some activists said they will continue to camp outside parliament until the premier is sacked, the AFP says.
Chanting "the people want to remove the prime minister," the protesters started to march to the nearby premier's residence when police blocked their way.