Բակո Սահակյան. «Արցախն այսօր բռնել է կայուն զարգացման ուղի»
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի ելույթ է ունեցել «Հեռուստամարաթոն-2011»-ի շրջանակներում կազմակերպված գալա երեկոյի ժամանակ: Արցախի Հանրապետության նախագահը մասնավորապես ասել է`
«Սիրելի հայրենակիցներ, թանկագին քույրեր ու եղբայրներ, ուրախ եմ, որ կրկին առիթ ունեմ հանդիպել ձեզ հետ և հաղորդել արցախցիների ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները:
Նաև ուզում եմ խորին երախտագիտություն հայտնել արդեն ավանդական դարձած այս հանդիպման կազմակերպիչներին, ձեզ բոլորիդ, Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին` Արցախին մշտապես սատարելու և աջակցելու համար:
Դուք մեզ հետ եք եղել պատերազմի ծանր տարիներին, երբ կենաց-մահու պայքար էինք մղում թվով ու սպառազինությամբ մեզ բազմիցս գերազանցող թշնամու դեմ ու պաշտպանում մեր պապերի հողը: Մեզ հետ էիք պատերազմից հետո, երբ ստիպված էինք վերականգնել մեր ավերված երկիրն ու ապաքինվել զրկանքների ու կորուստների ցավից: Դուք մեզ հետ եք նաև այսօր, երբ արդեն կառուցում ենք ժամանակակից, ժողովրդավարական, կայուն զարգացող ու հաստատուն քայլերով դեպի ապագան ընթացող պետություն:
Ես ավելի քան վստահ եմ, որ այդ ապագան կլինի պայծառ ու լուսավոր, բարգավաճ ու հաղթական, որ մեր վաղվա օրը կլինի ավելի լավ, քան այսօրն է: Վստահ եմ, որովհետև մեր ժողովուրդն արժանի է դրան: Վստահ եմ, որովհետև այդ ամենին հասնելու համար մենք ունենք անսասան կամք ու միասնական ոգի, ունենք ձեզ նման նվիրյալների մի հզոր բանակ:
Սա մեր ժողովրդի արժանիքն է ու հարստությունը, որը պահպանելն ու շարունակաբար ամրապնդելը յուրաքանչյուր հայի պարտքն է:
Ես ասացի, որ Արցախն այսօր բռնել է կայուն զարգացման ուղի: Դա սոսկ խոսքեր չեն: Իրականացված մի շարք բարեփոխումների արդյունքում մենք արձանագրել ենք կայուն տնտեսական աճ, որը զգալիորեն գերազանցում է նախկին տարիների ցուցանիշը:
Լայնածավալ աշխատանքի շնորհիվ հասել ենք նրան, որ հանրապետության մի շարք ոլորտներում վերացել են այնպիսի արատավոր երևույթներ, ինչպիսիք են կաշառակերությունն ու կոռուպցիան: Ստեղծել ենք բարենպաստ ներդրումային դաշտ, ինչը հնարավորություն է տալիս փոխշահավետ գործընկերային հարաբերություններ հաստատել միջազգային տարբեր հայտնի ընկերությունների հետ:
Մեր հաջողությունների մեջ անգնահատելի է ձեր ներդրումը: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի խողովակներով Արցախում կառուցվել և վերանորոգվել են բազմաթիվ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, բուժհիմնարկներ, բնակելի տներ, ճանապարհներ: Վերջին երեք տարիների ընթացքում խմելու ջրով ապահովվել է 66 համայնք: Ընդհանուր առմամբ, կառուցվել է մոտ 470 կիլոմետր երկարությամբ ջրամատակարարման ցանց: Այդ ծրագրի իրականացման համար ծախսվել է ավելի քան 4,3 միլիարդ դրամ, որի 60 տոկոսը ֆինանսավորվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից:
Բայց պետք է նաև նշեմ, որ դեռեւս շատ են անելիքներն ու անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրները: Արցախի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներից է մնում խմելու ջրի հարցը: Մենք նախատեսում ենք այս տարի շարունակել հանրապետության ջրային համակարգի բարելավման ծրագիրը: Ջրային պաշարների արդյունավետ օգտագործումը և նրանց պաշտպանությունը հանդիսանում է արցախյան պետականության ամրապնդման ամենակարեւոր ուղղություններից մեկը, որի դերը դժվար է գերագնահատել:
Այն ունի քաղաքական, տնտեսական և սոցիալ-կենցաղային առանցքային նշանակություն: Ջուրը ռազմավարական այն ռեսուրսն է, որի տեղը համաշխարհային քաղաքականության մեջ գնալով ավելի ու ավելի է մեծանում: Իսկ մենք ունենք այդ ռեսուրսի չօգտագործվող հսկայական ծավալներ:
Սիրելի հայրենակիցներ, կոչ եմ անում բոլորիդ նույն եռանդով ու ոգևորությամբ մասնակցել «Հեռուստամարաթոն-2011»-ին` այն խորին գիտակցությամբ, որ ձեր ներդրած յուրաքանչյուր լուման կնպաստի հայրենի Արցախի շենացմանն ու զորացմանը, նրա բնակչության կենսապայմանների բարելավմանը: Մեկս մեկին սատար կանգնելու, մեկս մեկին աջակից լինելու, հայրենի երկրի ու ժողովրդի հանդեպ մեր սուրբ պարտքը կատարելու գաղափարն է, որ պետք է միավորի ու առաջնորդի մեզ` դեպի նոր հաղթանակներ, դեպի նոր ձեռքբերումներ: Շնորհակալություն»:

Бако Саакян: Арцах находится на пути стабильного развития
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян, выступая с речью 20 ноября на гала-мероприятии в рамках «Телемарафона-2011» в Лос-Анджелесе, выразил глубокую признательность организаторам этой, ставшей уже традиционной, встречи и всем соотечественникам из Диаспоры за постоянную поддержку и содействие Арцаху. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
«Вы были рядом с нами в тяжелые годы войны, когда мы, защищая землю наших предков, вели смертельную борьбу с численно превосходящим нас врагом, который имел превосходство и в вооружениях. Вы были рядом с нами и после войны, когда мы восстанавливали разрушенную страну и оправлялись от последствий лишений и потерь. Вы рядом с нами и сегодня, когда мы строим современное, демократическое, стабильно развивающееся и уверенно двигающееся вперед государство.
Я более чем уверен, что наше будущее будет светлым, процветающим и победоносным, что наш завтрашний день будет лучше дня сегодняшнего. Уверен, потому что наш народ заслужил это. Уверен, потому что для достижения этого у нас есть непоколебимая воля, дух единства и мощная армия таких патриотов, как вы. Это достоинство и богатство нашего народа, сохранение и дальнейшее укрепление которого является долгом каждого армянина», - сказал Б.Саакян.
Президент отметил, что Арцах на нынешнем этапе находится на пути стабильного развития и это не просто слова. «В результате осуществления реформ мы имеем стабильный экономический рост, который существенно превышает показатели прошлых лет. Благодаря проведению широкомасштабных работ в ряде сфер республики искоренены такие порочные явления, как взяточничество и коррупция. Мы создали благоприятный инвестиционный климат, что дает возможность наладить взаимовыгодные деловые связи с известными международными компаниями», - сказал Б.Саакян.
Как подчеркнул президент НКР, вклад соотечественников из Диаспоры в достижения республики просто неоценим. «По каналам Всеармянского фонда «Айастан» в Арцахе были построены и восстановлены многочисленные школы, детские сады, медицинские учреждения, жилые дома, дороги. За последние три года 66 общин были обеспечены водой. Была проложена сеть водопроводов протяженностью около 470 км. На реализацию этой программы было потрачено более 4,3 миллиарда драмов, из коих 60 процентов было профинансировано Всеармянским фондом «Айастан».
Однако необходимо отметить, что многое еще предстоит сделать и имеются много проблем, требующих безотлагательного решения. Таковой предстает проблема питьевой воды, которая является одной из важнейших вопросов, стоящих перед Арцахом. В этом году мы планируем продолжить программу по улучшению системы водоснабжения республики. Эффективное использование их охрана водных ресурсов являются важным направлением укрепления арцахской государственности. Оно имеет ключевое политическое, экономическое и социально-бытовое значение. Вода - это стратегический ресурс, который приобретает все большее значение в мировой политике. А у нас, между тем, имеются огромные неиспользованные ресурсы этого богатства», - отметил президент НКР.
Бако Саакян призвал всех с тем же воодушевлением и энергией принять участие в «Телемарафоне – 2011»: «Каждая вложенная вами лума окажет содействие развитию и усилению Арцаха, улучшению бытовых условий населения. Идея взаимопомощи, оказания поддержки друг другу, выполнения нашего святого долга перед родной страной и народом должна объединить нас и воодушевить на новые победы и достижения».