Բակո Սահակյան. «Արցախն այսօր բռնել է կայուն զարգացման ուղի»
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի ելույթ է ունեցել «Հեռուստամարաթոն-2011»-ի շրջանակներում կազմակերպված գալա երեկոյի ժամանակ: Արցախի Հանրապետության նախագահը մասնավորապես ասել է`
«Սիրելի հայրենակիցներ, թանկագին քույրեր ու եղբայրներ, ուրախ եմ, որ կրկին առիթ ունեմ հանդիպել ձեզ հետ և հաղորդել արցախցիների ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները:
Նաև ուզում եմ խորին երախտագիտություն հայտնել արդեն ավանդական դարձած այս հանդիպման կազմակերպիչներին, ձեզ բոլորիդ, Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին` Արցախին մշտապես սատարելու և աջակցելու համար:
Դուք մեզ հետ եք եղել պատերազմի ծանր տարիներին, երբ կենաց-մահու պայքար էինք մղում թվով ու սպառազինությամբ մեզ բազմիցս գերազանցող թշնամու դեմ ու պաշտպանում մեր պապերի հողը: Մեզ հետ էիք պատերազմից հետո, երբ ստիպված էինք վերականգնել մեր ավերված երկիրն ու ապաքինվել զրկանքների ու կորուստների ցավից: Դուք մեզ հետ եք նաև այսօր, երբ արդեն կառուցում ենք ժամանակակից, ժողովրդավարական, կայուն զարգացող ու հաստատուն քայլերով դեպի ապագան ընթացող պետություն:
Ես ավելի քան վստահ եմ, որ այդ ապագան կլինի պայծառ ու լուսավոր, բարգավաճ ու հաղթական, որ մեր վաղվա օրը կլինի ավելի լավ, քան այսօրն է: Վստահ եմ, որովհետև մեր ժողովուրդն արժանի է դրան: Վստահ եմ, որովհետև այդ ամենին հասնելու համար մենք ունենք անսասան կամք ու միասնական ոգի, ունենք ձեզ նման նվիրյալների մի հզոր բանակ:
Սա մեր ժողովրդի արժանիքն է ու հարստությունը, որը պահպանելն ու շարունակաբար ամրապնդելը յուրաքանչյուր հայի պարտքն է:
Ես ասացի, որ Արցախն այսօր բռնել է կայուն զարգացման ուղի: Դա սոսկ խոսքեր չեն: Իրականացված մի շարք բարեփոխումների արդյունքում մենք արձանագրել ենք կայուն տնտեսական աճ, որը զգալիորեն գերազանցում է նախկին տարիների ցուցանիշը:
Լայնածավալ աշխատանքի շնորհիվ հասել ենք նրան, որ հանրապետության մի շարք ոլորտներում վերացել են այնպիսի արատավոր երևույթներ, ինչպիսիք են կաշառակերությունն ու կոռուպցիան: Ստեղծել ենք բարենպաստ ներդրումային դաշտ, ինչը հնարավորություն է տալիս փոխշահավետ գործընկերային հարաբերություններ հաստատել միջազգային տարբեր հայտնի ընկերությունների հետ:
Մեր հաջողությունների մեջ անգնահատելի է ձեր ներդրումը: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի խողովակներով Արցախում կառուցվել և վերանորոգվել են բազմաթիվ դպրոցներ, մանկապարտեզներ, բուժհիմնարկներ, բնակելի տներ, ճանապարհներ: Վերջին երեք տարիների ընթացքում խմելու ջրով ապահովվել է 66 համայնք: Ընդհանուր առմամբ, կառուցվել է մոտ 470 կիլոմետր երկարությամբ ջրամատակարարման ցանց: Այդ ծրագրի իրականացման համար ծախսվել է ավելի քան 4,3 միլիարդ դրամ, որի 60 տոկոսը ֆինանսավորվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից:
Բայց պետք է նաև նշեմ, որ դեռեւս շատ են անելիքներն ու անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրները: Արցախի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներից է մնում խմելու ջրի հարցը: Մենք նախատեսում ենք այս տարի շարունակել հանրապետության ջրային համակարգի բարելավման ծրագիրը: Ջրային պաշարների արդյունավետ օգտագործումը և նրանց պաշտպանությունը հանդիսանում է արցախյան պետականության ամրապնդման ամենակարեւոր ուղղություններից մեկը, որի դերը դժվար է գերագնահատել:
Այն ունի քաղաքական, տնտեսական և սոցիալ-կենցաղային առանցքային նշանակություն: Ջուրը ռազմավարական այն ռեսուրսն է, որի տեղը համաշխարհային քաղաքականության մեջ գնալով ավելի ու ավելի է մեծանում: Իսկ մենք ունենք այդ ռեսուրսի չօգտագործվող հսկայական ծավալներ:
Սիրելի հայրենակիցներ, կոչ եմ անում բոլորիդ նույն եռանդով ու ոգևորությամբ մասնակցել «Հեռուստամարաթոն-2011»-ին` այն խորին գիտակցությամբ, որ ձեր ներդրած յուրաքանչյուր լուման կնպաստի հայրենի Արցախի շենացմանն ու զորացմանը, նրա բնակչության կենսապայմանների բարելավմանը: Մեկս մեկին սատար կանգնելու, մեկս մեկին աջակից լինելու, հայրենի երկրի ու ժողովրդի հանդեպ մեր սուրբ պարտքը կատարելու գաղափարն է, որ պետք է միավորի ու առաջնորդի մեզ` դեպի նոր հաղթանակներ, դեպի նոր ձեռքբերումներ: Շնորհակալություն»:

Artsakh Republic President Bako Sahakyan Delivered speech at the “Telethon - 2011” Gala Dinner Party. In particular he said:
“Dear compatriots, brothers and sisters,
I am glad of having an opportunity to meet with you once again and render the warmest greetings and wishes of the Artsakh people.
I would also like to express gratitude to the organizers of this traditional meeting, all of you, our compatriots from the Diaspora for continuously supporting and assisting Artsakh.
You were with us during the hard years of war when we struggled and defended our ancestor’s land against the enemy exceeding us in numbers and armaments. You were with us after the war when we had to restore our devastated country and recover from the pain of hardships and losses. Today you are also with us when we build modern, democratic and steadily developing state that bravely moves towards the future.
I am more than confident that this future will be bright, prosperous and victorious, that our tomorrow will be better that today. I am confident because our people do deserve it. I am confident because we have firm will and united spirit to achieve it, we have a powerful army of such patriots as you. This is our people’s virtue and wealth, which we have to preserve and strengthen. It is the duty of every Armenian.
I have told that Artsakh today embarked on the path of stable development. These are not just words. As a result of some reforms we have registered stable economic growth that substantially exceeds the indices of the previous years. Due to large-scale activities in a number of spheres we eliminated such vicious phenomena as bribery and corruption. We have created a favorable investment climate that provides an opportunity to establish mutually beneficial partnership relations with different leading international companies.
Your contribution to our successes is invaluable. Numerous schools, kindergartens, medical institutions, dwelling houses and roads have been built through the channels of the "Hayastan" All-Armenian fund. During the last 3 years 66 communities have been provided with water. In general, about 470 kilometers of water supply network has been put into operation. More than 4,3 billion Drams have been spent on the realization of this program, 60 percent of which was financed by the "Hayastan" All-Armenian fund.
I should also mention that there is still much to do and there are issues demanding immediate solution. Among the most important issues Artsakh faces is still the water issue. This year we plan to continue the water system improvement program in the republic. Efficient usage and protection of water resources are among the pivotal directions of strengthening the Artsakh statehood. The role of this component is difficult to overestimate. It has political, economic and social significance. Water is such a strategic resource and its role in the international politics is steadily increasing. And we have gigantic unused resources of this wealth.
I call all of you to partake at the Telethon-2011 with the same energy and enthusiasm being deeply convinced that every Dram donated by you will contribute to the development and strengthening of Artsakh, improving living conditions of the population.
The idea of supporting and assisting one another, fulfilling our sacred duty towards our country and people should unite and lead us to new victories and new achievements.”