Քաղաքագետ.«Պատերազմի վերսկսումն այժմ քիչ հավանական է»
«Ներկայումս քիչ հավանական է պատերազամական գործողությունների վերսկսումը Ղարաբաղում և պատերազմի հավանականությունը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա խոսքերով, ղարաբաղյան բանակցությունների խափանումն արդյունք է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարած քաղաքականության:
«Ադրբեջանը հասկանում է, որ այս պահին չի կարող առավելության հասնել հայկական կողմի նկատմամբ»,-ընդգծեց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:
Իր հերթին, ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ պատերազմի հավանականություն միշտ էլ կա և չի կարելի այն բացառել:
Նրա խոսքերով, Ադրբեջանն այս պահի դրությամբ պատրաստ չէ ակտիվ մարտական գործողություններ սկսելուն:
Ըստ նրա, այժմ Ղարաբաղում դիպուկահարների պատերազմ չի ընթանում, քանի որ դիպուկահարների պատերազմի ժամանակ դիպուկահարները իրար նկատմամբ «որս» են սկսում, միմյանց ոչնչացնելու համար:
Ադրբեջանական դիպուկահարները, որոնց մեջ մեծ թիվ են կազմում այլազգիները, այդ թվում կանայք, ըստ Ա.Հովհաննիսյանի, խուսափում են հայ դիպուկահարների հետ մարտի մեջ մտնել` հաշվի առնելով մեր դիպուկահարների պրոֆեսիոնալիզմը:

Политолог: Возобновление военный действий в Карабахе маловероятно
В настоящее время возобновление военный действий в Нагорном Карабахе маловероятно, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Грант Мелик-Шахназарян.
По словам политолога, срыв переговоров по карабахскому урегулированию – результат политики, проводимой президентом Азербайджана И.Алиевым.
«Азербайджан понимает, что сегодня не может достичь преимущества над армянской стороной», - подчеркнул Г.Мелик-Шахназарян.
Военный эксперт Арцрун Ованнисян в свою очередь отметил, что вероятность войны существует постоянно и нельзя ее исключать. По словам эксперта, в данный момент Азербайджан не готов к началу активных боевых действий.
Эксперт отметил, что азербайджанские снайперы, большую часть которых составляют иностранцы, в том числе женщины, учитывая профессионализм армянских снайперов, также избегают вступать с ними в бой.