ԵԱՀԿ գրասենյակը կազմակերպում է ոստիկանության բաց դռների օր
Հայաստանի հյուսիսային մարզերից մեկի` Լոռու մարզկենտրոն Վանաձորում վաղը տեղի կունենա առաջինը ոստիկանության բաց դռների օրերի շարքից, որոնց նպատակն է ամրապնդել ոստիկանության և բնակչության միջև փոխվստահությունը: Այս մասին տեղեկացնում են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակից:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի կողմից, ՀՀ ոստիկանության և «Իրավական հետազոտությունների ազգային կենտրոն» ՀԿ-ի հետ համատեղ, կազմակերպած բաց դռների օրերը նախատեսված են երիտասարդության համար` նրանց հնարավորություն ընձեռելու ավելի լավ ճանաչել ոստիկանական աշխատանքը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական ծրագրերի պատասխանատու Լիլիան Շալառուն նշեց. «Ոստիկանության բաց դռների օրերը նպատակ ունեն ջերմացնելու հարաբերությունները ոստիկանության և Հայաստանի երիտասարդ քաղաքացիների միջև: Միջոցառումը մեր գրասենյակի` Հայաստանում ժողովրդավարական ոստիկանության զարգացմանը նպաստող շարունակական աշխատանքների մի մասն է և մարզերում իրականացվելիք նմանատիպ միջոցառումներից առաջինը»:
Օրվա ընթացքում բարձր դասարանի մոտ 30 աշակերտներ կայցելեն ոստիկանության Վանաձորի բաժինը, որտեղ կծանոթանան ոստիկանության առօրյա աշխատանքին և ոստիկանության ծառայողների հետ կքննարկեն ոստիկանական աշխատանքի մարտահրավերները` բարձրացնելով համայնքի անվտանգության հետ կապված մտահոգություն առաջացնող խնդիրներ: Նրանք նաև հնարավորություն կունենան փորձելու ոստիկանական սարքավորումները, հատուկ միջոցները և նստել պարեկային մեքենաների մեջ:
Մի շարք փորձագետներ թեմատիկ զրույցներ կվարեն տարբեր խնդիրների շուրջ, այդ թվում` թմրամոլություն, թրաֆիքինգ, կոռուպցիա, ինչպես նաև համայնքային ոստիկանության մոդել: Միջոցառման բոլոր մասնակիցներին կբաժանվեն նաև նշված թեմաներով հատուկ մշակված տեղեկատվական բրոշյուրները, ինչպես նաև հուշանվերներ:
Բաց դռների օրերի կազմակերպման հարցում ոստիկանությանն աջակցությունը տրամադրվում է Հայաստանում համայնքային ոստիկանության մոդելի ներդրմանն ուղղված ԵԱՀԿ բազմամյա ծրագրի շրջանակներում:

The first in a series of police open days to enhance trust between the police and the public will be held tomorrow in Vanadzor, a northern city in Lori province of Armenia.
Organized by the OSCE Office in Yerevan together with the Armenian Police and the National Centre for Legal Research non-governmental organization, the open days are mainly aimed at young people, giving them an opportunity to better understand police work
Lilian Salaru, the Politico-Military Officer of the OSCE Office in Yerevan, said: “Police open days are intended to be an ice-breaker in the relations between the police and the young Armenian citizens. The event is part of the continued efforts of our Office to support the development of democratic policing in Armenia and is the first such event to be held in the Armenian provinces.”
Throughout the day, some 30 high school students will visit Vanadzor police department to learn about the day-to-day activities of the police and to discuss with police officers the challenges of their work, raising issues of concern with regard to the local security situation. They will also have an opportunity to try on police equipment and sit in patrol cars.
A number of experts will deliver presentations on various topics, including drug addiction, trafficking in human beings, corruption and the community policing model. Specially designed brochures to highlight these topics, as well as promotional items, will be widely distributed.
Assisting the police to organize open days is part of an ongoing multi-year OSCE project to introduce community based policing in Armenia.