Բ. Սահակյանը ներկա է եղել Լոս Անջելեսի հայկական թատրոնի բացմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը երեկ մասնակցել է Լոս Անջելեսի առաջին հայկական «Շանթ» թատրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Երախտագիտություն հայտնելով բարերար Ռոբերտ Օղլաղջյանին այս նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար` Նախագահ Սահակյանը չափազանց կարևոր է համարել հայկական թատրոնի բացումը Սփյուռքի ամենահայաշատ վայրերից մեկում, ընդգծելով, որ դա մեծապես կնպաստի հայապահպանության, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և ամերիկյան հասարակությանը հայկական մշակույթի հետ ծանոթացման գործին:
Այս համատեքստում Բակո Սահակյանը նշել է նաև Արցախի թատերական արվեստի բնագավարում համագործակցության հաստատման անհրաժեշտությունը` այն համարելով պահանջված և Սփյուռքի, և մեր հանրապետության համար:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Հյուսիսային Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Դերդերյանը, Լոս Անջելեսում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Հովհաննիսյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, ԱՄՆ-ում և Կանադայում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, քաղաքային իշխանությունների և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

Б.Саакян участвовал в открытии армянского театра «Шант» в США
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял участие 25 ноября в торжественной церемонии открытия первого в Лос-Анджелесе армянского театра «Шант».
Как сообщает пресс-служба президента НКР, выразив признательность благотворителю Роберту Оглагджяну за осуществление этой проекта, президент Б.Саакян посчитал крайне важным открытие армянского театра в одном из самых армянонаселенных центров Диаспоры, подчеркнув, что это будет во многом способствовать укреплению связей между Родиной и Диаспорой и ознакомлению американского общества с армянской культурой.
В данном контексте Бако Саакян отметил также необходимость налаживания сотрудничества в сфере театрального искусства Арцаха, посчитав это востребованным как для Диаспоры, так и для нашей республики.
Во встрече приняли участие предводитель Арцахской епархии ААЦ, архиепископ Паргев Мартиросян, предводитель Западной епархии Северной Америки ААЦ, архиепископ Овнан Дердерян, генеральный консул РА в Лос-Анджелесе Григор Ованнисян, исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Ара Варданян, начальник Главного информационного управления Аппарата президента НКР Давид Бабаян, постоянный представитель НКР в США и Канаде Роберт Аветисян, представители городских властей и местной армянской общины.