ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորին: Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Եվրամիության հետ համագործակցության հեռանկարներին առընչվող հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում են պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Հյուրի խնդրանքով Հայաստանի պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է իրադրությունը ադրբեջանական զորքերի հետ շփման գծում և Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանի Զինված ուժերի դիպուկահարների գործողությունների ակտիվացման վրա:
Ֆիլիպ Լեֆորը հավաստիացրել է, որ իր մանդատի շրջանակներում անելու է հնարավորը, որպեսզի աջակցի խաղաղության հասնելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչը մասնավորապես ասել է. «Եվրամիությունը չի ցանկանում Հարավային Կովկասում տեսնել նոր պատերազմ: Տարածաշրջանի խաղաղությունը բխում է Եվրամիության շահերից»:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում մասնավորապես ասել է. «Առաջնորդվելով ղարաբաղյան հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու սկզբունքով` հայկական կողմը խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը, իսկ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումների դեպքում պատասխան գործողությունների է դիմում ադրբեջանական դիպուկահարների սադրանքները չեզոքացնելու նպատակով միայն»:

Министр обороны Армении принял Филиппа Лефора
Министр обороны Армении Сейран Оганян принял сегодня спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу и кризисным вопросам Грузии Филипа Лефора. Как передает пресс-служба Минобороны РА, обсуждались вопросы сотрудничества Армения-ЕС в сфере обороны.
По просьбе представителя ЕС С.Оганян представил ситуацию на линии соприкосновения с азербайджанскими силами. Министр обороны Армении обратил внимание Ф.Лефора на активизацию действий снайперов ВС Азербайджана.
Ф.Лефор заверил, что в рамках полномочий своего мандата предпримет все возможное для содействия усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по достижению мира. Спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу в частности заявил: Евросоюз не хочет видеть на Южном Кавказе новую войну. Мир в регионе вытекает из интересов Евросоюза».
В свою очередь С.Оганян отметил: «Следуя принципу мирного урегулирования карабахской проблемы, армянская сторона строжайшим образом соблюдает режим перемирия, а в случае нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана она отвечает исключительно с целью нейтрализовать провокации азербайджанских снайперов».