ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նոյեմբերի 28-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Ֆիլիպ Լեֆորին: Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում Եվրամիության հետ համագործակցության հեռանկարներին առընչվող հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում են պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Հյուրի խնդրանքով Հայաստանի պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է իրադրությունը ադրբեջանական զորքերի հետ շփման գծում և Եվրամիության հատուկ ներկայացուցչի ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանի Զինված ուժերի դիպուկահարների գործողությունների ակտիվացման վրա:
Ֆիլիպ Լեֆորը հավաստիացրել է, որ իր մանդատի շրջանակներում անելու է հնարավորը, որպեսզի աջակցի խաղաղության հասնելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչը մասնավորապես ասել է. «Եվրամիությունը չի ցանկանում Հարավային Կովկասում տեսնել նոր պատերազմ: Տարածաշրջանի խաղաղությունը բխում է Եվրամիության շահերից»:
Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում մասնավորապես ասել է. «Առաջնորդվելով ղարաբաղյան հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու սկզբունքով` հայկական կողմը խստորեն պահպանում է հրադադարի ռեժիմը, իսկ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումների դեպքում պատասխան գործողությունների է դիմում ադրբեջանական դիպուկահարների սադրանքները չեզոքացնելու նպատակով միայն»:

Today Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan received the EU Special Representative for South Caucasus and Crisis in Georgia Philippe Lefort. The two have discussed issues concerning the EU – Armenia cooperation in the area of defense, the press office of the Defense Ministry reports.
By the request of the guest RA Defense Minister has presented the situation in the contact line with the Azerbaijani troops.
Philippe Lefort has promised he would do everything to support the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs in achieving a peaceful solution in the conflict. “EU doesn’t like to see a new war in South Caucasus. The peace in the region is in the interests of the EU.”
Defense Minister Seyran Ohanyan has noticed that the Armenian side preserves the ceasefire regime and only responds to the ceasefire regime violations implemented by the Azerbaijani side.