Արցախի Նախագահը հանդիպել է արգենտինահայ համայնքի հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին Բուենոս Այրեսի հայկական Սիրանուշ սրահում հանդիպում է ունեցել արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել է ԼՂՀ ներքին կյանքին, արտաքին քաղաքականությանը, Արցախ-Սփյուռք հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, Բակո Սահակյանը նշել է, որ արգենտինահայ համայնքն ակտիվ մասնակցություն է ունենում Արցախի շենացման և մեր հանրապետությունը Արգենտինայում ու Լատինական Ամերիկայում ճանաչելի դարձնելու գործում: Երկրի ղեկավարը նաև երախտագիտություն է հայտնել Արգենտինայի Հանրապետությանը հայ ժողովրդի ու մեր հայրենակիցների հանդեպ ունեցած բարեկամական վերաբերմունքի համար:
Նախագահ Սահակյանը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը համարել է ղարաբաղյան անկախ պետականության հիմքերից մեկը` հավելելով, որ Արցախի պաշտպանությունը հանդիսանում է նաև Սփյուռքի պաշտպանություն:
Ըստ աղբյուրի, հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արգենտինայում, Ուրուգվայում և Չիլիում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:

Б.Саакян встретился с представителями армянской общины Аргентины
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян встретился 29 ноября в зале торжеств «Сирануш» Буэнос-Айреса с представителями армянской общины Аргентины
Как сообщает пресс-служба президента НКР, на встрече был обсужден широкий круг вопросов, касающихся внутренней жизни республики, внешней политики, связей между Арцахом и Диаспорой.
В своей речи Бако Саакян отметил, что армянская община Аргентины принимает активное участие в обустройстве Арцаха и представлении нашей республики в Аргентине и Латинской Америке. Глава государства также выразил признательность Аргентинской Республике за дружественное отношение к армянскому народу и нашим соотечественникам.
Президент Б.Саакян назвал триединство Армения-Арцах-Диаспора одной из основ независимой карабахской государственности, добавив, что защита Арцаха является защитой Диаспоры.
Во встрече приняли участие предводитель Арцахской епархии ААЦ, архиепископ Паргев Мартиросян, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Аргентине, Уругвае и Чили Владимир Кармиршалян, начальник Главного информационного управления Аппарата президента НКР Давид Бабаян.