Արցախի Նախագահը հանդիպել է արգենտինահայ համայնքի հետ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին Բուենոս Այրեսի հայկական Սիրանուշ սրահում հանդիպում է ունեցել արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել է ԼՂՀ ներքին կյանքին, արտաքին քաղաքականությանը, Արցախ-Սփյուռք հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, Բակո Սահակյանը նշել է, որ արգենտինահայ համայնքն ակտիվ մասնակցություն է ունենում Արցախի շենացման և մեր հանրապետությունը Արգենտինայում ու Լատինական Ամերիկայում ճանաչելի դարձնելու գործում: Երկրի ղեկավարը նաև երախտագիտություն է հայտնել Արգենտինայի Հանրապետությանը հայ ժողովրդի ու մեր հայրենակիցների հանդեպ ունեցած բարեկամական վերաբերմունքի համար:
Նախագահ Սահակյանը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը համարել է ղարաբաղյան անկախ պետականության հիմքերից մեկը` հավելելով, որ Արցախի պաշտպանությունը հանդիսանում է նաև Սփյուռքի պաշտպանություն:
Ըստ աղբյուրի, հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արգենտինայում, Ուրուգվայում և Չիլիում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:

Yesterday President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan had a meeting at the Siranoush Armenian palace of Buenos Aires with representatives of the Argentinean Armenian community.
A wide range of issues related to life in the NKR, its foreign policy and the Artsakh-Diaspora relations were discussed during the meeting.
In his speech President Sahakyan noted that the Armenian community of Argentine took an active part in the development of Artsakh as well as in making our country recognizable in Argentine and Latin America. The Head of the State also expressed gratitude to the Argentine Republic for friendly attitude towards the Armenian people and our compatriots.
President Sahakyan considered the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity among the pillars of the independent Karabagh statehood, adding that the defense of Artsakh is the defense of Diaspora.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia in Argentine, Uruguay and Chile Vladimir Karmirshalyan, head of the central information department of the office of the Artsakh Republic President David Babayan partook at the meeting, the press office of the Artsakh Republic President reports.