Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում կբացվի ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Ֆրանսիայի Հանրապետության Մարսել քաղաքում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն ստեղծելու մասին» ՀՀ Նախագահի հրամանագրի նախագծին։
Հյուպատոսական շրջանում ընդգրկվելու են Պրովանս-Ալպ-Կոտ դ՛Ազյուր, Լանգեդոկ- Ռուսիյոն,Միդի-Պիրենեյ տարածաշրջանները և Կորսիկան։
Հայաստանի և Ֆրանսայի բարեկամական սերտ հարաբերությունների և բազմաբնույթ համագործակցության համատեքստում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը առավել արդյունավետ կդարձնի Ֆրանսիայում հյուպատոսական ծառայությունների իրականացումը, կապահովի Հայաստանի ներկայությունը բարեկամ երկրի հարավ- արևելյան շրջաններում, ինչը կնպաստի նաև երկկողմ հարաբերությունների, հատկապես առևտրատնտեսական կապերի և զբոսաշրջության զարգացմանը։

В Марселе откроют генеральное консульство Армении
Правительство Армении одобрило сегодня проект указа президента Армении «О создании генерального консульства РА во французском городе Марсель».
Как сообщает пресс-служба правительства РА, в консульский район войдут регионы Прованс-Альп-Кот д’Азюр, Лангедок-Русион, Миди-Пиреней и Корсика.
«Основание генерального консульства в контексте тесных отношений и многостороннего сотрудничества Армении и Франции сделает более продуктивным осуществление консульских услуг во Франции, обеспечит присутствие Армении в юго-восточных регионах дружественной страны, что будет способствовать также развитию двусторонних отношений, в частности торгово-экономических связей и туризма», - говорится в сообщении пресс-службы правительства Армении.