Սերժ Սմեսով. «Եվրամիությունն ուշի-ուշով կհետևի ընտրություներին»
«Հարևանության քաղաքականության մեջ առանցքային հարցերից մեկը Եվրամիության գործընկեր երկրների նկատմամբ տարբերակված մոտեցումն է. այսինքն՝ այն երկրները, որոնք ավելի շատ բարեփոխումներ կկատարեն, այնքան շատ օգնություն կստանան Եվրամիությունից։ Այս առումով Եվրամիության կողմից կարևորվում է Հայաստանի ապագա խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունները։ Դրանք Եվրամիության ուշադրության կենտրոնում կլինեն. մենք ուշի-ուշով կհետևենք այդ ընտրություներին»,- Եվրոպական Հարևանության քաղաքականությունը՝ համագործակցություն հանուն բարգավաճման, կայունության և անվտանգության, տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում եվրոպական համագործակցության նախաձեռնությունները» խորագրով համաժողովում ընդգծեց ԵՄ փորձագետ, Արևելյան գործընկերության և սևծովյան տարածաշրջանի հարցերով ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսովը։
Նա նշեց նաև, որ վստահ է, որ Եվրամիության նոր, հատուկ ներկայացուցիչն իր մանդատի շրջանակներում կարևոր մասնակցություն կբերի Հարավային Կովկասի կայունությանը և Եվրամիության հետ հարաբերությունների զարգացմանը։
Անդրադառնալով ԼՂ խնդրին՝ Ս.Սմեսովն ասաց, որ Եվրամիությունը պատրաստ է նպաստելու Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը, օգնելու, որ հակամարտող կողմերը փոխզիջումային տարբերակ գտնեն։ «Եվրամիությունը պատրաստ է նպաստելու Մինսկի խմբի ջանքերին»,- ընդգծեց Ս. Սմեսովը։

Serj Smesov: “EU will keep an eye on the elections”
“One of the key issues of the Neighborhood policy is the unequal approach of the EU partner countries, that is to say the countries making more reforms will get more aid from the EU. In this regard the EU attaches importance to the upcoming parliamentary and presidential elections. They will be in the focus of the EU’s attention; we will keep an eye on the elections,” said EU expert, French ambassador in Eastern partnership and Black Sea region affairs Serj Smesov.
He assured that the new special representative of the EU will have its part in the stability of the South Caucasus and the development of the relations with the EU.
Touching upon NKR issue S. Smesov said the EU is ready to contribute in the peaceful settlement of NKR issue, to help the conflicting sides to find concessions. “EU is ready to contribute the OSCE Minsk Group co-chairs,” S. Smesov stressed.