Արցախի Նախագահը Ուրուգվայում է
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 1-ին Մոնտեվիդեո քաղաքում այցելել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատ և հանդիպել պալատի խոսնակ Լուիս Լակալյեի, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Էլենա Լաուրնագայի, ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի մի խումբ անդամների հետ: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂՀ ներքին կյանքին, արտաքին քաղաքականությանը, Արցախ-Ուրուգվայ կապերի զարգացմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվային հայ ժողովրդին մշտապես սատարելու համար` հավելելով, որ մեր ժողովուրդը երբեք չի մոռանա, որ հենց այդ պետությունն է առաջինը աշխարհում պաշտոնապես ճանաչել 1915 թվականի ցեղասպանությունը:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ Արցախի և Ուրուգվայի անկախության ուղիներն ունեն շատ նմանություններ, ինչը ավելի է մերձեցնում մեր երկրները:
Խոսելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին` նախագահն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կողմնակից է խաղաղ կարգավորմանը, ինչը սակայն ամենեւին էլ Արցախի թուլության կամ անցյալին վերադառնալու հնարավորության նշան չէ:
Երկուստեք նշվել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շահագրգրվածության մասին: Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Ուրուգվայի հետ կապերի սերտացումը դրականորեն կազդի ինչպես տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման, այնպես էլ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման վրա:
Հանդիպումից հետո երկրի ղեկավարը Ուրուգվայի պատգամավորների հետ հարգանքի տուրք է մատուցել այդ պետության ազգային հերոս Խոսե Արտիգասի շիրիմին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արգենտինայում, Ուրուգվայում և Չիլիում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:

Yesterday President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan visited the parliament of the Oriental Republic of Uruguay and met speaker of the House of Representatives Luis Lacalle, chair of its standing commission on foreign affairs Maria Elena Laurnaga, and a group of the House of Representatives and Senate members.
Issues related to life in the NKR, its foreign policy, development of the Artsakh-Uruguay relations and regional trends were discussed during the meeting.
President Sahakyan thanked Uruguay for continuous assistance shown to the Armenian people, adding that our people would never forget the fact that Uruguay was the first state in the world, which officially recognized the 1915 Armenian genocide.
According to Bako Sahakyan paths towards independence of Artsakh and Uruguay had a lot of things in common and it draws the two states closer to each other.
Touching upon the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement process the President underlined that official Stepanakert is a proponent of peaceful settlement, which does not mean that Artsakh is unable to defend itself or there could be a possibility of return to the past.
The both sides expressed their interest in developing bilateral relations. President Sahakyan noted that cementing ties with Uruguay would have a positive effect on the maintenance of peace and stability in the region as well as on international recognition of the Artsakh Republic.
After the meeting the Head of the State accompanied by the Uruguayan parliamentarians visited the sepulcher of Uruguay national hero Jose Gervasio Artigas.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia in Argentine, Uruguay and Chile Vladimir Karmirshalyan, head of the central information department of the office of the Artsakh Republic President David Babayan partook at the meeting.
On the same day the NKR delegation returned to Buenos Aires, the Press Office of the Artsakh Republic President reported.