Արցախի Նախագահը Ուրուգվայում է
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 1-ին Մոնտեվիդեո քաղաքում այցելել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության ներկայացուցիչների պալատ և հանդիպել պալատի խոսնակ Լուիս Լակալյեի, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Էլենա Լաուրնագայի, ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի մի խումբ անդամների հետ: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂՀ ներքին կյանքին, արտաքին քաղաքականությանը, Արցախ-Ուրուգվայ կապերի զարգացմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվային հայ ժողովրդին մշտապես սատարելու համար` հավելելով, որ մեր ժողովուրդը երբեք չի մոռանա, որ հենց այդ պետությունն է առաջինը աշխարհում պաշտոնապես ճանաչել 1915 թվականի ցեղասպանությունը:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ Արցախի և Ուրուգվայի անկախության ուղիներն ունեն շատ նմանություններ, ինչը ավելի է մերձեցնում մեր երկրները:
Խոսելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մասին` նախագահն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կողմնակից է խաղաղ կարգավորմանը, ինչը սակայն ամենեւին էլ Արցախի թուլության կամ անցյալին վերադառնալու հնարավորության նշան չէ:
Երկուստեք նշվել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման շահագրգրվածության մասին: Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Ուրուգվայի հետ կապերի սերտացումը դրականորեն կազդի ինչպես տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման, այնպես էլ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման վրա:
Հանդիպումից հետո երկրի ղեկավարը Ուրուգվայի պատգամավորների հետ հարգանքի տուրք է մատուցել այդ պետության ազգային հերոս Խոսե Արտիգասի շիրիմին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արգենտինայում, Ուրուգվայում և Չիլիում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:

Президент НКР посетил Палату представителей Уругвая
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян посетил 1 декабря в Монтевидео Палату представителей Восточной Республики Уругвай и встретился со спикером Луисом Лакайле, председателем постоянной комиссии по внешним отношениям Марией Эленой Лаурнага, группой членов Палаты представителей и Сената.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, на встрече обсуждались вопросы, касающиеся внутренней жизни и внешней политики республики, развития связей между Арцахом и Уругваем и региональных процессов.
Президент Б.Саакян выразил признательность Уругваю за постоянное содействие армянскому народу, добавив, что армяне никогда не забудут, что именно это государство первым в мире официально признало Геноцид армян.
В своем слове Бако Саакян отметил, что пути независимости Арцаха и Уругвая имеют много общего, что еще более сближает наши страны.
Говоря об азербайджано-карабахском конфликте, президент подчеркнул, что официальный Степанакерт является сторонником мирного урегулирования, что однако не является признаком слабости НКР или возможности возврата к прошлому.
Обе стороны отметили заинтересованность в развитии двусторонних отношений. Президент Б.Саакян подчеркнул, что налаживание тесных связей с Уругваем положительно повлияет как на сохранение мира и стабильности в регионе, так и на международное признание Арцаха.
После встречи глава государства вместе с депутатами Уругвая посетил могилу национального героя этого государства Хосе Артигаса и воздал дань уважения его памяти.
Во встречах приняли участие предводитель Арцахской епархии ААЦ, архиепископ Паргев Мартиросян, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Аргентине, Уругвае и Чили Владимир Кармиршалян, начальник Главного информационного управления Аппарата президента НКР Давид Бабаян.