Բ.Սահակյանը Բուենոս Այրես քաղաքում հանդես է եկել դասախոսությամբ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը երեկ Բուենոս Այրես քաղաքում այցելել է Արգենտինայի միջազգային հարաբերությունների խորհուրդ (CARI), որտեղ հանդես է եկել դասախոսությամբ:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է Արցախ-Արգենտինա փոխհարաբերություններին, ԼՂՀ-ում պետականաշինության գործընթացին, մեր հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամ՝ Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Լատինական Ամերիկան էական հետաքրքրություն է ներկայացնում ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության համար, ինչը պայմանավորված է ինչպես այստեղ հայկական խոշոր գաղութների ու պատմական հայրենիքի հետ նրանց ամուր կապերի առկայությամբ, այնպես էլ համաշխարհային աշխարհաքաղաքականության մեջ այդ երկրների դերակատարության շարունակական բարձրացմամբ:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ այս համատեքստում առանձնակի նշանակություն ունի Արգենտինայի հետ հարաբերությունների զարգացումը, որին Արցախը ընդունում է որպես բարեկամական և եղբայրական երկիր: Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Արգենտինայի Հանրապետությանը` հայ ժողովրդի ու մեր հայրենակիցների հանդեպ ունեցած վերաբերմունքի համար: Այն պետությունը, որը հնարավորություն է տվել Մեծ եղեռնից և հալածանքներից մազապուրծ եղած մեր հայրենակիցներին այստեղ գտնել իրենց նոր հայրենիքը և միաժամանակ չմոռանալ պատմականը, արժանի է ամենաբարձր գնահատանքի:
Խոսելով հիմնախնդրի նախապատմության մասին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ծագել է 1918 թվականին, երբ Օսմանյան Թուրքիայի անմիջական միջամտությամբ Անդրկովկասում ստեղծվել է Ադրբեջան անունով պետություն, որը մինչ այդ պատմության մեջ երբեք գոյություն չի ունեցել և ստեղծվելուց հետո տարածքային պահանջներ է ներկայացրել բոլոր հարևան երկրներին` Օսմանյան կայսրության հետ ցամաքային սահման ունենալու և պանթուրքական տիրություն ստեղծելու նպատակով:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը` Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կողմնակից է Ադրբեջանի հետ բոլոր հարցերը բացառապես խաղաղ ճանապարհով և անմիջական երկխոսության միջոցով լուծմանը: Նախագահը շեշտել է, որ Արցախի անկախությունն ու անվտանգությունը մեր ժողովրդի համար բացառիկ արժեքներ են և ենթակա չեն սակարկության: Բանակցային գործընթացի ամենամեծ խոչընդոտը Նախագահը համարել է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը և այնտեղ պետական ամենաբարձր մակարդակով տարվող ծայրահեղական ու ռազմատենչ հակահայկական քաղաքականությունը:
Այնուհետև Բակո Սահակյանը պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արգենտինայում, Ուրուգվայում և Չիլիում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, Արգենինայում հավատարմագրված դիվանագետներ, քաղաքական և վերլուծական շրջանակների ներկայացուցիչներ:

Б.Саакян выступил с лекцией в Совете по международным отношениям
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян посетил 2 декабря находящийся в Буэнос-Айресе Совет по международным отношениям Аргентины и выступил там с лекцией.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, глава государства коснулся взаимоотношений между Арцахом и Аргентиной, процесса государственного строительства в НКР, внутренней и внешней политики нашей республики, урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и региональных процессов.
Президент Б.Саакян отметил, что Латинская Америка представляет существенный интерес для внешней политики НКР, что обусловлено как наличием здесь крупных армянских общин и их тесной связи с родиной, так и постоянным повышением роли этих стран в международной геополитике.
Бако Саакян подчеркнул, что в данном контексте особое значение имеет развитие отношений с Аргентиной, которую Арцах воспринимает как дружественную и братскую страну. Президент Саакян выразил Аргентинской Республике признательность за отношение к армянскому народу и нашим соотечественникам. То государство, которое дало возможность нашим соотечественникам, спасшимся от геноцида и преследований, найти здесь свою новую родину, не забыв при этом историческую, достойно самой высокой оценки.
Говоря о предыстории конфликта, глава государства отметил, что карабахская проблема возникла в 1918 году, когда при непосредственном вмешательстве Османской Турции в Закавказье было создано государство под названием Азербайджан, которое до это не существовало в истории и после создания предъявило всем соседним государствам территориальные претензии с целью формирования сухопутных границ с Османской империей и создания пантюркистской державы.
Касаясь урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, Бако Саакян подчеркнул, что официальный Степанакерт является сторонником решения всех вопросов с Азербайджаном исключительно мирными методами и путем непосредственного диалога. Президент подчеркнул, что независимость и безопасность НКР являются исключительными ценностями для нашего народа и не подлежат торгу. Самым большим препятствием в переговорном процессе Президент назвал деструктивную позицию Азербайджана и проводимую там на самом высоком государственном уровне радикальную и воинственную антиармянскую политику.
После выступления Бако Саакян ответил на вопросы присутствующих.
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии ААЦ, архиепископ Паргев Мартиросян, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Аргентине, Уругвае и Чили Владимир Кармиршалян, начальник Главного информационного управления Аппарата президента НКР Давид Бабаян, аккредитованные в Аргентине дипломаты, представители политических и аналитических кругов.