Բ.Սահակյանը Բուենոս Այրես քաղաքում հանդես է եկել դասախոսությամբ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը երեկ Բուենոս Այրես քաղաքում այցելել է Արգենտինայի միջազգային հարաբերությունների խորհուրդ (CARI), որտեղ հանդես է եկել դասախոսությամբ:
Երկրի ղեկավարն անդրադարձել է Արցախ-Արգենտինա փոխհարաբերություններին, ԼՂՀ-ում պետականաշինության գործընթացին, մեր հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և տարածաշրջանային գործընթացներին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամ՝ Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Լատինական Ամերիկան էական հետաքրքրություն է ներկայացնում ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության համար, ինչը պայմանավորված է ինչպես այստեղ հայկական խոշոր գաղութների ու պատմական հայրենիքի հետ նրանց ամուր կապերի առկայությամբ, այնպես էլ համաշխարհային աշխարհաքաղաքականության մեջ այդ երկրների դերակատարության շարունակական բարձրացմամբ:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ այս համատեքստում առանձնակի նշանակություն ունի Արգենտինայի հետ հարաբերությունների զարգացումը, որին Արցախը ընդունում է որպես բարեկամական և եղբայրական երկիր: Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Արգենտինայի Հանրապետությանը` հայ ժողովրդի ու մեր հայրենակիցների հանդեպ ունեցած վերաբերմունքի համար: Այն պետությունը, որը հնարավորություն է տվել Մեծ եղեռնից և հալածանքներից մազապուրծ եղած մեր հայրենակիցներին այստեղ գտնել իրենց նոր հայրենիքը և միաժամանակ չմոռանալ պատմականը, արժանի է ամենաբարձր գնահատանքի:
Խոսելով հիմնախնդրի նախապատմության մասին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ծագել է 1918 թվականին, երբ Օսմանյան Թուրքիայի անմիջական միջամտությամբ Անդրկովկասում ստեղծվել է Ադրբեջան անունով պետություն, որը մինչ այդ պատմության մեջ երբեք գոյություն չի ունեցել և ստեղծվելուց հետո տարածքային պահանջներ է ներկայացրել բոլոր հարևան երկրներին` Օսմանյան կայսրության հետ ցամաքային սահման ունենալու և պանթուրքական տիրություն ստեղծելու նպատակով:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը` Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կողմնակից է Ադրբեջանի հետ բոլոր հարցերը բացառապես խաղաղ ճանապարհով և անմիջական երկխոսության միջոցով լուծմանը: Նախագահը շեշտել է, որ Արցախի անկախությունն ու անվտանգությունը մեր ժողովրդի համար բացառիկ արժեքներ են և ենթակա չեն սակարկության: Բանակցային գործընթացի ամենամեծ խոչընդոտը Նախագահը համարել է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշումը և այնտեղ պետական ամենաբարձր մակարդակով տարվող ծայրահեղական ու ռազմատենչ հակահայկական քաղաքականությունը:
Այնուհետև Բակո Սահակյանը պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Արգենտինայում, Ուրուգվայում և Չիլիում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարմիրշալյանը, Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը, Արգենինայում հավատարմագրված դիվանագետներ, քաղաքական և վերլուծական շրջանակների ներկայացուցիչներ:

On 2 December President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan visited Argentinean Council on Foreign Relations (CARI) located in capital Buenos Aires and delivered there a lecture.
The Head of the State touched upon the Artsakh-Argentina relations, state building in the NKR, domestic and foreign policy of our country, the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement and regional trends.
President Sahakyan noted that Latin America direction occupies special place in the NKR’s foreign policy agenda, which is stipulated both by large Armenian community living there and by the growing importance of the region in international geopolitics.
Within this context Bako Sahakyan underlined peculiar role of developing relations with Argentine, which Artsakh considers as a friendly and fraternal state. President Sahakyan expressed gratitude to the Argentinean Republic for its attitude towards our compatriots and nation. According to Bako Sahakyan the state, which allowed our compatriots narrowly escaping from the 1915 Genocide and different persecutions find their new homeland here at the same time not forgetting the historical one deserves the highest appreciations.
Speaking of the history of the Artsakh issue the Head of the State noted that it emerged in when a state named Azerbaijan, which that never existed in history before, was formed in Transcaucasus with the immediate involvement of the Ottoman Turkey. Since the very first moment of its formation this new state put territorial claims before all the neighboring countries aiming to create a land border with the Ottoman Turkey and form a Pan-Turkish state.
Touching upon the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement Bako Sahakyan underlined that the official Stepanakert stands exclusively for peaceful solution of all the questions with Azerbaijan through immediate dialogue. The President stressed that Artsakh's independence and security are excusive values for our people and cannot be subject to any speculations. The President considered the destructive stance of Azerbaijan, its extremist and belligerent anti-Armenian policy, carried out on the highest state level, as the pivotal obstacle in the negotiation process.
After the speech Bako Sahakyan answered questions put by the attendees.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia in Argentine, Uruguay and Chile Vladimir Karmirshalyan, head of the central information department of the office of the Artsakh Republic President David Babayan, foreign diplomats accredited in Argentine, representatives of political and analytical circles partook at the event, the central information department of the office of the Artsakh republic president.