Կլոր սեղան քննարկում` նպաստելու միգրացիայի կառավարմանը
2011թ. դեկտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ տեղի ունեցավ միգրացիոն վիճակագրության ճշգրտման և թարմացման հնարավորությունների վերաբերյալ կլոր սեղան քննարկում` նպաստելու միգրացիայի ավելի նպատակային կառավարմանը: Այս մասին տեղեկացնում են ԵԱՀԿ երևանյան գրասնեյակի լրատվական ծառայությունից:
Միջոցառմանը մասնակցող հետազոտողները, սոցիոլոգներն ու ազգագրագետները դիտարկեցին միգրացիոն տեղեկատվության հավաքագրման բարելավման ուղիներն ու միգրացիայի վերաբերյալ առավել վստահելի տեղեկատվության աղբյուրները: Քննարկման թեմաներից էին նաև` միգրացիայի ազդեցությունը տարբեր սոցիալական խմբերի վրա և միգրանտների պրոֆիլավորման հարցեր:
«ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակն աջակցել է Հայաստանի համապատասխան մարմինների` միգրացիոն հոսքերի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքագրելու, միգրացիոն կառավարմանը վերաբերող փաստաթղթեր մշակելու ջանքերին, անդրադարձել աշխատանքային միգրանտների և վերադարձողների խնդիրներին: Հուսով եմ` այս միջոցառումը նպաստեց ավելի վստահելի տեղեկատվություն ստանալու գործիքների կատարելագործմանը` միգրացիայի ավելի նպատակային կառավարման քաղաքականություն իրականացնելու նպատակով», - ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Քարել Հոֆսթրան:
Միգրացիոն պետական ծառայության, այլ պետական մարմինների, հասարակական և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, հետազոտողներ մասնակցեցին միջոցառմանը:

A roundtable discussion on collecting and updating migration statistics was held on 9 December 2011 with the support of the OSCE Office in Yerevan. The event aimed to contribute to more targeted migration management in Armenia.
Researchers, sociologists and demographers looked at ways to improve migration data collection and sources for more reliable data on migration. The impact of migration on various social groups and migrant profiling were also discussed.
“The OSCE Office in Yerevan has assisted Armenian agencies in their efforts to get data on migration flows, helped raise the challenges faced by labour migrants and returnees, and developed documents contributing to migration management. I hope this event helps to improve the tools for collecting more reliable migration data for implementing more targeted migration management policies,” said Carel Hofstra, the Acting Head of the OSCE Office in Yerevan.
Researchers, representatives from the State Migration Service as well as other state, non-governmental and international agencies participated in the event.