ԼՂՀ ԱԳՆ. «Միջհամայնքային» ձևաչափն անընդունելի է
Ադրբեջանի իշխանությունները նորից ակտիվորեն արմատավորում են «միջհամայնքային» հասկացությունը, որն ուղղված է ղարաբաղյան հակամարտության էությունը աղավաղելուն, ձևափոխելու հակամարտության փաստացի եռակողմ ձևաչափը պաշտոնական Բաքվին համար շահավետ երկկողմ ձևաչափի: Այս մասին նշված է ԼՂՀ ԱԳՆ տարածած մեկնաբանության մեջ:
«Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը հանդիսանում է ԽՍՀՄ կազմալուծման ընթացքում դեզինտեգրացիայի բնականոն գործընթացի հետևանքով առաջացած խնդրի լուծմանը քաղաքակիրթ մոտեցումներ ցույցաբերելու` պաշտոնական Բաքվի անընդունակության արդյունքը: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, որ ձևավորվել է` լիովին համապատասխանելով ինչպես այն ժամանակաընթացքում գործող օրենսդրությանը, այնպես էլ բոլոր միջազգային նորմերին, Ադրբեջանի կողմից լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիայի օբյեկտ է դարձել` ողղված ԼՂՀ քաղաքացիների ֆիզիկապես բնաջնջմանը: Անհաջողություն կրելով իր իսկ կողմից սանձազերծված պատերազմում` Բաքուն, դժբախտաբար, սկսել է հմտանալ քաղաքականության բնագավառում ինտրիգների և սադրանքների մեջ: Ղարաբաղյան հակամարտությունը որպես «միջհամայնքային» ներկայացնելու փորձերը պաշտոնական Բաքվի քարոզչական հնարքն են հանդիսանում, որը կոչված է միջազգային հանրությանը շեղել խնդրի իրական էությունից և հերթական անգամ վկայում է Բաքվի իշխանությունների մոտ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորելու քաղաքական կամքի և ցանկության բացակայության մասին:
«Միջհամայնքային» ձևաչափը հեռահար նպատակներ է հետապնդում, մասնավորապես, միակողմանիորեն վերադարձնել ադրբեջանցի փախստականներին Լեռնային Ղարաբաղ` առանց լուծելու Ադրբեջանից տեղահանված կես միլիոն հայերի հարցը, նախկին «գաղութի» և նախկին «մետրոպոլիայի» խնդիրը ձևափոխել տարածաշրջանի բնակիչների միջէթնիկական խնդրիներով, այն դեպքում, երբ այն հանդիսանում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի նկատմամբ Բաքվի իշխանությունների ընդհանուր խտրական քաղաքականության հետևանքը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սուբյեկտայնության գործոնի անտեսումը և կայացած ղարաբաղյան պետությունը ներկայացնելը որպես տարածք Ադրբեջանի կազմում` երկու համայնքների հավասար իրավունքներով: Վերջին հաշվով, Բաքվի հաշվարկներով վերոնշյալն ամբողջությամբ պետք է ընկած լինի «Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման» ի սկզբանե անկենսունակ ձևաչափի հիմքում:
Ղարաբաղյան կողմը «միջհամայնքային» մոտեցումը ոչ միայն անհեռանկար, այլև չափազանց վտանգավոր է համարում, քանի որ այն խաղաղարար գործընթացը տանում է փակուղի և վարկաբեկում է ինքնին խաղաղարության գաղափարը, լրացուցիչ լարվածություն և անվստահություն է մտցնում հակամարտության կողմերի հասարակությունների միջև:
Ադրբեջանական փոքրամասնությանը նշված կարգավիճակի արհեստականորեն տրամադրման փորձը զուրկ է որևէ իրավական հիմքից, մասնավորապես, հակասում է Լեռնային Ղարաբաղը որպես հակամարտության ինքնուրույն կողմ ճանաչելու մասին ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի որոշմանը (1994թ.)` առանց «համայնքները» հիշատակելու: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքը կախված չի եղել հայերի և ադրբեջանցիների փոխհամաձանյության առկայությունից: Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ադրբեջանցի բնակիչները, ում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների կողմից հնարավորություն էր տրվել մասնակցել քվեարկությանը և երկրի ճակատագրի որոշմանը, նախընտրել էին հեռանալ Ղարաբաղից և նորահռչակ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ դառնալ:
ԼՂՀ քաղաքացիների և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ադրբեջանցի բնակիչների միջև կառուցողական երկխոսությունը հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իրավաբանորեն ճանաչումից հետո: Միայն Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունների ուղղակի բանակցություններն են ընդունակ կոնկրետ արդյունք ապահովել խնդրի համապարփակ լուծման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատման առումով»,- նշված է մեկնաբանության մեջ:

Again, the Azerbaijani authorities implant actively the notion of “inter-community” aimed at distorting the essence of the Karabakh issue and transforming the actual trilateral format of the conflict into a bilateral one, which is favorable for official Baku.
The Azerbaijani-Karabakh conflict is the consequence of official Baku's inability to display civilized approaches to the solution of the issue, which occurred as a result of the natural process of disintegration during the USSR collapse. The Nagorno Karabakh Republic, which had been established in full accordance with the then legislation and all the international norms, became an object of Azerbaijan’s full-scale aggression aimed at physical extermination of the NKR citizens. Having lost the war, which it had unleashed, Baku, unfortunately, became more sophisticated in its intrigues and provocations in the political sphere. The attempts to introduce the Karabakh conflict as “inter-community” are a propaganda trick of official Baku, trying to distract the international community from the real essence of the issue, which testifies again to Azerbaijani authorities' lacking a political will and desire for a peaceful settlement of the conflict.
The “inter-community” format pursues far-reaching goals, in particular, unilateral return of Azerbaijani refugees to Nagorno Karabakh without resolving the issue of the 500.000 Armenians deported from Azerbaijan; turning the issue of former "colony" and former "metropolis" into inter-ethnic problems of the region’s inhabitants, while it is a consequence of the general discrimination policy of the Azerbaijani authorities towards the Karabakh Armenians; ignoring the factor of the Nagorno Karabakh Republic’s being an entity, and introducing the established Karabakh state as a region in Azerbaijan’s structure with equal rights of two communities. On Baku's consideration, all the abovementioned should ultimately become the basis for the issue’s solution in the radically nonviable format of "self-determination of Nagorno Karabakh within Azerbaijan".
The Karabakh party considers the "inter-community" approach not only non-perspective, but also extremely dangerous, as it leads the peacemaking process to a deadlock and discredits the very idea of peacemaking, causing additional tension and non-confidence between the societies of the conflicting parties.
The attempt of artificial granting of this status to the Azerbaijani minority has no legal basis; it contradicts, in particular, the OSCE Budapest Summit resolution (1994) on the recognition of Nagorno Karabakh as an independent party to the conflict, without noting the "communities". The right of the Nagorno Karabakh population to self-determination didn't depend on the existence of consensus between the Armenians and Azerbaijanis. The former citizens of Nagorno Karabakh of Azerbaijani origin, to whom the Karabakh authorities gave the chance of participating in the voting and resolving the future fate of the region, preferred leaving Karabakh and becoming citizens of the newly proclaimed Azerbaijani Republic.
A constructive dialogue between the NKR citizens and former Azerbaijani citizens of Nagorno Karabakh is possible only after the legal recognition of the Nagorno Karabakh Republic. Only direct negotiations between the political leadership of Nagorno Karabakh and Azerbaijan can give specific results on the comprehensive settlement of the issue and establishment of long-term peace in the region.