Վարչապետը հանդիպել է Լիբանանի նախագահին
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Լիբանանի Հանրապետության նախագահ Միշել Սուլեյմանին: Միշել Սուլեյմանի և Տիգրան Սարգսյանի առանձնազրույցից հետո, բարձրաստիճան հյուրի պատվին տրվել է աշխատանքային ճաշ, որի ընթացքում ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է մեր երկրի տնտեսության վիճակն ու զարգացման հեռանկարները։
ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ` զրուցակիցները քննարկել են տնտեսության մի շարք ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։ Այդ համատեքստում կարևորվել են հայ և լիբանանցի գործարարների մասնակցությամբ կազմակերպվող համաժողովները, որոնք կարող են խթանել երկկողմ ներդրումները: Ընդգծվել է համագործակցության արդյունավետ մակարդակը բանկային ոլորտում, որտեղ առկա է ներդրումների մեծ ներուժ, ինչպես նաև համագործակցությունը ֆինանսական ոլորտում ու գյուղատնտեսության զարգացման առումով:
Նշվել է, որ կան բոլոր հնարավորությունները առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակը նոր որակի բարձրացնելու համար: Անդրադարձ է եղել նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության առկա ներուժի օգտագործմանը, ինչին կարող է նպաստել ավիաչվերթների պարբերականության ավելացումը։

Премьер-министр Армении принял Мишеля Сулеймана
Саркисян встретился сегодня с президентом Ливана Мишелем Сулейманом, находящимся в Ереване с официальным визитом. Как передает пресс-служба правительства РА, собеседники обсудили перспективы развития двустороннего сотрудничества в сфере экономики.
Отмечается, что глава армянского правительства представил экономическую ситуацию в стране и перспективы ее развития. При этом стороны обсудили возможности сотрудничества в различных отраслях экономики. В данном контексте особо было подчеркнуто проведение организуемых при участии армянских и ливанских предпринимателей форумов, которые способствуют привлечению двусторонних инвестиций.
Т. Саркисян и М. Сулейман отметили эффективный уровень сотрудничества в банковской сфере, в которой имеется огромный потенциал для развития, а также взаимодействие в финансовой и сельскохозяйственной области. Собеседники подчеркнули, что существуют все возможности для вывода торгово-экономических отношений между двумя странами на качественно новый уровень.
В ходе встречи обсуждались также вопросы сотрудничества в сфере туризма, перспективы его развития, чему может поспособствовать увеличение частоты авиарейсов между двумя странами.