ԱՄՆ ՄԶԳ-Ն տոնում է իր 50-ամյակը
Դեկտեմբերի 8-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում Հայաստանում ԱՄՆ Դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման, ՀՀ փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը և այլ հյուրեր նշեցին ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալության հիմնադրման 50-րդ ամյակը:
Իր խոսքում ԱՄՆ ՄԶԳ Հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման նշեց. «Վերջին քսան տարիների ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աշխատել է հայաստանցիների հետ`կառավարության հաշետվողականության և թափանցիկության խթանման, գործարար միջավայրի բարելավման, ինչպես նաև երկիրը տարածաշրջանային և միջազգային առումով ավելի մրցունակ դարձնելու ուղղությամբ: Մեր ծրագրերը Հայաստանին օգնել են բարելավել հիմնական հանրային ծառայությունները այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսին են ջրային պաշարներն ու էներգետիկան, առավել լավ ուղիներ մշակել խոցելի բնակչությանը սոցիալական ծառայությունների տրամադրման համար և բարեփոխել առողջության առաջնային պահպանման ծառայությունները»:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, 1961 թվականի նոյեմբերի 3-ին ԱՄՆ Նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդին հիմնադրեց ԱՄՆ Միջազգային Զարգացման Գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ)` որպես այլ երկրներին երկարաժամկետ տնտեսական և սոցիալական զարգացման օժանդակության տրամադրող առաջին գործակալություն: Այսօր ԱՄՆ ՄԶԳ աշխատակիցները աշխատում են ավելի քան 110 երկրներում:
Գործակալության օժանդակության ծրագրերը Հայաստանում սկսվեցին 1980-ականների վերջին` 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից հետո անհապաղ կարիքները հոգալուն ուղղված մարդասիրական օգնությամբ: Որպես այս օժանդակության մաս 6800-ից ավել ընտանիքների տրամադրվեցին բնակարաններ երկրաշարժից տուժած Շիրակում և Լոռիում, իսկ 120 տարածք մաքրվեց` հետագա հանրային օգտագործման համար: Այդ ժամանակներից ի վեր Առաքելությունը կենտրոնացել է երկրի երկարաժամկետ զարգացման շուրջ և սերտորեն համագործակցում է Հայաստանի կառավարության, մասնավոր բիզնեսների, հասարակական կազմակերպությունների, ԱՄՆ Կառավարության այլ գործակալությունների և միջազգային դոնոր կազմակերպությնների հետ` Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացը, տնտեսական աճն ու տարածաշրջանային ինտեգրացումը խթանելու նպատակով:
Ներկայումս ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանում իրականացնում է շուրջ 30 ծրագիր ժողովրդավարական կառավարման, տնտեսական աճի, սոցիալական պաշտպանության, առողջապահության և հայ-թուրքական միջսահմանային հարաբերությունների ոլորտում: Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում Առաքելությունը տրամադրել է ավելի քան 1,3 միլիարդ դոլարի օժանդակություն` Հայաստանի ժաղովրդի բարեկեցությանն ուղղված զարգացման ծրագրերի միջոցով:

USAID celebrates its 50th anniversary
On December 8 at the Aram Khachaturian House Museum, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern, USAID Armenia Mission Director Dr. Jatinder Cheema, Deputy Prime Minister Armen Gevorgian and guests celebrated 50 years of the United States Agency for International Development (USAID).
Dr. Cheema noted at the event that “Over the past twenty years, USAID has been working with Armenians to promote governmental accountability and transparency, to improve the business environment, and to make the country more competitive regionally and internationally. Our programs have helped Armenia enhance essential public services in important areas such as water and energy, develop better ways to deliver social services to vulnerable populations, and reform primary health care services.”
On November 3, 1961, U.S. President John F. Kennedy established USAID as the first U.S. foreign assistance organization focused on long-range economic and social development assistance. Today USAID operates in 110 countries around the world.
USAID’s assistance program in Armenia started in late 1980s, with humanitarian aid to help Armenia address needs in the aftermath of the devastating earthquake in 1988. As part of this assistance, over 6,800 families were provided permanent housing in the quake-affected provinces of Shirak and Lori, and 120 sites were cleared for public use. USAID Armenia has since focused on the country’s longer-term development and worked in close partnership with the Armenian government, private businesses, non-governmental organizations, other U.S. government agencies and international donors to advance Armenia’s democratic reform process, economic growth, and regional integration.
USAID currently manages about 30 projects in Armenia, in the areas of democratic governance, economic growth, social protection, health care and Turkey- Armenia cross-border reconciliation. Over the past two decades, the USAID has channeled over $1.3 billion of assistance through its development programs to the benefit of the people of Armenia.