Բ. Սահակյանը շնորհավորել է ԼՂՀ անկախության  հանրաքվեի օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձով է հանդես եկել՝ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Արցախի իշխանությունների և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Դեկտեմբերի 10-ը մեր ժողովրդի կյանքում հիշարժան օր է, որը նշանավորվում է միանգամից երկու պատմական իրադարձություններով:
1991 թվականին այդ օրը արցախցիները մեկ մարդու պես գնացին համաժողովրդական հանրաքվեի` իրենց ձայնը տալով հօգուտ ազատ ու անկախ պետության, և ձեռնամուխ եղան դրա կերտման չափազանց բարդ ու դժվարին գործին: Անցած 20 տարիները եկան ապացուցելու, որ այդ ընտրությունը ճիշտ էր ու արդարացի:
Դեկտեմբերի 10-ը նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Հիմնական օրենքի` Սահմանադրության օրն է, որն արդեն հինգ տարեկան է: Այն դարձավ ժողովրդավարության ուղին բռնած մեր երկրի հետագա զարգացման ու առաջընթացի հիմնական ուղենիշը:
Եվ պատահական չէ, որ Արցախի համար բեկումնային ու վճռորոշ այդ հանրաքվեները տեղի ունեցան Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը, որովհետև մեր պայքարի հիմքում ընկած էր հենց արդարության, մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և օրինական շահերի պաշտպանության գաղափարը: Օրենքի գերակայությունը, Սահմանադրության մեջ ամրագրված արժեքների պաշտպանությունը Արցախի յուրաքանչյուր քաղաքացու սրբազան պարտքն է: Դա է մեր վերջնական հաղթանակի միակ ուղին, դա է համազգային նպատակների իրականացման գրավականը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին երկտոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ` Լեռնային Ղարաբաղի անկախ պետականության շարունակական ամրապնդման ճանապարհին»:

Президент НКР направил послание в связи с Днем референдума
10 декабря президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня референдума о государственной независимости и Конституции Нагорно-Карабахской Республики.
Как сообщили в пресс-службе президента НКР, в поздравительном послании говорится: «От имени властей Арцаха и от себя лично поздравляю по случаю Дня референдума о государственной независимости и Конституции НКР.
10 декабря - памятный день в жизни нашего народа, который ознаменован сразу двумя историческими событиями.
В этот день в 1991 году на общенародном референдуме арцахцы проголосовали за создание свободного и независимого государства и встали на крайне тяжелый и сложный путь его становления. Прошедшие 20 лет доказали, что этот выбор был правильным и справедливым. 10 декабря является также Днем Конституции - Основного закона Нагорно-Карабахской Республики, которой уже исполнилось 5 лет. Она стала основным ориентиром дальнейшего развитии и прогресса нашей, вставшей на путь демократии, страны.
И не случайно, что эти переломные и решающие для Арцаха референдумы состоялись в День зашиты прав человека, потому что в основе нашей борьбы лежала идея защиты справедливости, прав человека, его фундаментальных свобод и законных интересов. Верховенство закона, защита ценностей, закрепленных в Конституции, святой долг каждого гражданина Арцаха. Это - единственный путь достижения нашей окончательной победы и залог реализации общенациональных целей.
Вновь поздравляю наш народ с двойным праздником и желаю мира, крепкого здоровья и больших успехов на пути последовательного укрепления независимой карабахской государственности».