Բ. Սահակյանը շնորհավորել է ԼՂՀ անկախության  հանրաքվեի օրվա առթիվ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձով է հանդես եկել՝ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Արցախի իշխանությունների և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ:
Դեկտեմբերի 10-ը մեր ժողովրդի կյանքում հիշարժան օր է, որը նշանավորվում է միանգամից երկու պատմական իրադարձություններով:
1991 թվականին այդ օրը արցախցիները մեկ մարդու պես գնացին համաժողովրդական հանրաքվեի` իրենց ձայնը տալով հօգուտ ազատ ու անկախ պետության, և ձեռնամուխ եղան դրա կերտման չափազանց բարդ ու դժվարին գործին: Անցած 20 տարիները եկան ապացուցելու, որ այդ ընտրությունը ճիշտ էր ու արդարացի:
Դեկտեմբերի 10-ը նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Հիմնական օրենքի` Սահմանադրության օրն է, որն արդեն հինգ տարեկան է: Այն դարձավ ժողովրդավարության ուղին բռնած մեր երկրի հետագա զարգացման ու առաջընթացի հիմնական ուղենիշը:
Եվ պատահական չէ, որ Արցախի համար բեկումնային ու վճռորոշ այդ հանրաքվեները տեղի ունեցան Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը, որովհետև մեր պայքարի հիմքում ընկած էր հենց արդարության, մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների և օրինական շահերի պաշտպանության գաղափարը: Օրենքի գերակայությունը, Սահմանադրության մեջ ամրագրված արժեքների պաշտպանությունը Արցախի յուրաքանչյուր քաղաքացու սրբազան պարտքն է: Դա է մեր վերջնական հաղթանակի միակ ուղին, դա է համազգային նպատակների իրականացման գրավականը:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին երկտոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ` Լեռնային Ղարաբաղի անկախ պետականության շարունակական ամրապնդման ճանապարհին»:

On 10 December President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Day of NKR State Independence Referendum and Constitution, the address reads:
“Dear compatriots, on behalf of the authorities of Artsakh and myself I congratulate you on the Day of the NKR State Independence Referendum and Constitution.
December 10 is one of the most memorable days in the life our people marked by two historic events.
On this very day in 1991 the entire Artsakh people as one person went to the nation-wide referendum giving their vote for free and independent state and set about the difficult task of building it. The past 20 years came to prove that this choice was correct and just.
December 10 is also the day of the basic law of the Nagorno Karabagh Republic, the Constitution that is already 5 years old. It has become the pivotal landmark of further development and progress of our country embarked on the path of democracy.
It is not casual that these critical and crucial for Artsakh referenda took place on the International Human Rights Day as the ideas of justice, protection of human rights, fundamental freedoms and legitimate interests lay in the basis of our struggle. Supremacy of law, protection of values fixed in the Constitution is the sacred duty of every citizen of Artsakh. It is the only way to our final victory, the guarantee of realizing national goals.
I once again congratulate all our people on this double holiday and wish peace, robust health and greatest successes on the way of continuous strengthening the independent Nagorno Karabagh statehood."