Էդ.Շարմազանով.«Թուրքիան նման է անգիր արած աշակերտի»
«Պատահական չէ, որ Թուրքիայի խորհրդարանի ղեկավարը Ալիև-ավագի անձի պաշտամունքի միջոցառմանը, դասն անգիր արած, սակայն առարկայից ոչինչ չհասկացող աշակերտի պես կրկնել է ազերպրոպի լեգենդները 1 մլն փախստականների և օկուպացված տարածքների մասին»,- մեկնաբանելով Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Չեմիլ Չիչեքի հայտարարությունները ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման մասին՝ Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նշենք, որ վերջինս մասնավորապես ասել է. «Մեր առաջնահերթություններից մեկն ադրբեջանական օկուպացված հողերի և հարյուր հազարավոր փախստականների՝ հայրենի հողեր վերադարձն է»:
«Միայն այդպես կարելի է բնութագրել Չեմիլ Չիչեքի խոսքերը օկուպացիայի կամ մեկ մլն փախստականների վերաբերյալ: Ի՞նչ աստիճանի ցինիզմ պետք է ունենա խոսելու օկուպացիայի մասին մի երկրի ներկայացուցիչ, որը մի քանի տասնամյակ շարունակ զավթել է այլ՝ ԵՄ անդամ, երկրի տարածք»,- ասաց Է. Շարմազանովը:
Ըստ պատգամավորի՝ մարդկության դեմ ոճրի ժխտողականությունը պետական քաղաքականություն դարձրած երկրի խորհրդարանի ղեկավարը ինչպիսի՞ լուրջ խնդիրներ պետք է ունենա բարոյականության հետ, որպեսզի խոսի Խոջալուի դեպքերից, դեռ ավելին մեղադրի հայկական կողմից այդ զոհերի համար:
«Հայաստանի վերաբերյալ կեղծ հայտարարություններ անելու համար որպես հարթակ Ադրբեջանում բռնապետական հասարակարգի հիմնադիր, անձի պաշտամունքի ավանդույթների հիմնադիր Հեյդար Ալիևի հիշատակի միջոցառումն օգտագործելը վկայում է թուրքական իշխանությունների անսկզբունքայնության և փաստերը խեղաթյուրելու մոլուցքի մասին»,- եզրափակեց նա:

Sharmazanov: Turkey’s like a student that has learnt by heart
“It is not by chance that at the worshiping ceremony of the Aliev-Senior the head of the Turkish Parliament, just like a pupil that has learnt by heart the lesson but has no idea about the subject repeated the legend about 1 million refugees and occupied regions that supports the Azeri propaganda,” told NA vice president Edward Sharmazanov during the interview given to Aysor.am referring to the statements made by the Head of the Turkish Parliament Chemil Chichek on the NKR conflict settlement.
He has told in particular, “One of our priorities is to return the occupied territories and the refugees to their fatherland.”
“How cynic one should be to speak about the occupated territories, being himself a representative of a country that has occupied the territory of another EU member country for decades,” E. Sharmazanov told.
“Using the event dedicated to Heydar Aliev’s memory as a platform for making false statements about Armenia speaks of the unprincipled nature of Turkey and the mania of distorting the facts,” concluded Sharmazanov.