Քուվեյթի խորհրդարանական ընտրությունները` փետրվարի 2-ին
Քուվեյթի Ազգային ժողովի նոր ընտրությունները տեղի կունենան փետրվարի 2-ին: Որոշումը հավանության է արժանացել երկրի կառավարության կողմից:
Դեկտեմբերի 6-ին Քուվեյթի էմիրը հայտարարել էր խորհրդարանի լուծարման մասին, իսկ նոյեմբերի 28-ին հրաժարական էր տվել Քուվեյթի կառավարությունը, որը 5 տարուց ավելի գլխավորում էր շեյխ Նասեր-ալ Մուհամեդ ալ-Ահմեդ ալ- Ջաբար աս-Սաբահը, որը հրաժարական էր տվել ընդդիմության ճնշման տակ:
Ընդդիմությունը վերջինիս մեղադրում էր կաշառակերության և պետական միջոցների վատնման մեջ: Այդ մասին հաղորդում է ռոսբալտ.ռու(rosbalt.ru) կայքը:

Kuwait is to hold parliamentary elections on February 2
Kuwait will hold parliamentary elections on February 2, an official statement said on Sunday, the fourth poll in under six years for the OPEC Gulf state as it seeks political stability, the AFP reports.
Education and Justice Minister Ahmad al-Mulaifi said after a cabinet meeting that the government approved a decree calling on an estimated 400,000 Kuwaiti voters to elect a new parliament on February 2, according to the statement.
The move comes just four days after Emir Sheikh Sabah al-Ahmad Al-Sabah swore in a new cabinet with only minor changes to the government that resigned in November over allegations of corruption.