ՀՀ Նախագահ մասնակցել է ԵվրԱզԷՍ միջպետական խորհրդի նիստին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական համագործակցության (ԵվրԱզԷՍ) միջպետական խորհրդի նիստին: Երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը մեկնարկել է նեղ կազմով հանդիպումով, որից հետո կայացել է ընդլայնված կազմով նիստը:
Ինչպես հաղորդում է Aysor-ի թղթակիցը, հանդիպմանը, բացի ՀՀ Նախագահից, մասնակցել են նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի ու Ղրղզստանի նախագահները: Ի դեպ, Ղրղզստանի նորընտիր նախագահ Ալմազ Աթամբաևն առաջին անգամ է մասնակցում նման հանդիպման:
Այսօրվա հանդիպման օրակարգում ներառված են եղել մի շարք հարցեր, որոնք ուղղված են ԵվրԱզԷՍ-ի գործունեությունը բարելավելուն: Հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, մասնավորապես ԵվրԱզԷՍ-ի դատարանի հիմնման, ինչպես նաև` միասնական տնտեսական տարածության ստեղծման վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԵվրԱզԷՍ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունի: Կազմակերպության լիիրավ անդամներ են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը: Կազմակերպության անդամներից երեքը՝ Ղազախստանը, Բելառուսն ու Ռուսաստանն, իրենց հերթին, ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակներում հիմնել են, այսպես կոչված, «եռյակի» մաքսային միություն, որի հիման վրա մտադիր են 2015 թվականին ստեղծել Եվրասիական տնտեսական միություն:

Today President of the Armenian Republic Serzh Sargsyan left for Moscow and participate at the interstate Council of the EurAsEC.
As the Aysor.am correspondent reports besides the Armenian President the presidents of Russia, Belorussia, Kazakhstan, Tajikistan and Kirgizstan attended the session. The newly appointed President of Kirgizstan, Almaz Atambaev attends such meeting for the first time.
A series of issues concerning the improvement of the EurAsEC activities have been included in the agenda of the meeting. A series of documents have been signed based on the results of the meeting.
Armenia owns an observer’s status at EurAsEC. The full members of the organization are Russia, Belorussia, Kazakhstan, Kirgizstan and Tajikistan. Three of the members – Kazakhstan, Belorussia and Russia – have established the customs union on which will be based the Eurasian Economic Union in 2015.