ՀՀ Նախագահ մասնակցել է ԵվրԱզԷՍ միջպետական խորհրդի նիստին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում մասնակցել է Եվրասիական տնտեսական համագործակցության (ԵվրԱզԷՍ) միջպետական խորհրդի նիստին: Երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը մեկնարկել է նեղ կազմով հանդիպումով, որից հետո կայացել է ընդլայնված կազմով նիստը:
Ինչպես հաղորդում է Aysor-ի թղթակիցը, հանդիպմանը, բացի ՀՀ Նախագահից, մասնակցել են նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի ու Ղրղզստանի նախագահները: Ի դեպ, Ղրղզստանի նորընտիր նախագահ Ալմազ Աթամբաևն առաջին անգամ է մասնակցում նման հանդիպման:
Այսօրվա հանդիպման օրակարգում ներառված են եղել մի շարք հարցեր, որոնք ուղղված են ԵվրԱզԷՍ-ի գործունեությունը բարելավելուն: Հանդիպման արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, մասնավորապես ԵվրԱզԷՍ-ի դատարանի հիմնման, ինչպես նաև` միասնական տնտեսական տարածության ստեղծման վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԵվրԱզԷՍ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունի: Կազմակերպության լիիրավ անդամներ են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը: Կազմակերպության անդամներից երեքը՝ Ղազախստանը, Բելառուսն ու Ռուսաստանն, իրենց հերթին, ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակներում հիմնել են, այսպես կոչված, «եռյակի» մաքսային միություն, որի հիման վրա մտադիր են 2015 թվականին ստեղծել Եվրասիական տնտեսական միություն:

Президент Армении участвовал в заседании Межгоссовета ЕврАзЭС
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участие в заседании межгосударственного совета ЕврАзЭС в Москве. Саммит руководителей государств стартовал в узком составе, затем состоялось заседание в расширенном составе.
Как сообщает корреспондент Aysor, на встрече кроме президента Армении участвовали президенты России, Беларуси, Казахстана, Таджикистана и Киргизии. Кстати, новоизбранный президент Киргизии Алмаз Атамбаев впервые участвовал в такой встрече.
В повестку сегодняшней встречи был включен ряд вопросов, направленных на улучшение деятельности ЕврАзЭС. По итогам встречи подписан ряд документов, в частности, о создании суда ЕврАзЭС, а также формировании единого экономического пространства.
Напомним, что Евразийское экономическое сообщество (ЕврАзЭС) – международная экономическая организация, созданная для эффективного продвижения сторонами процесса формирования Таможенного союза и Единого экономического пространства, а также реализации других целей и задач, связанных с углублением интеграции в экономической и гуманитарной областях.
Полноправными членами организации являются Россия, Беларусь, Казахстан, Киргизия и Таджикистан. У Армении, Молдовы и Украины в ЕврАзЭС – статус наблюдателя. Трое из членов организации – Казахстан, Беларусь и Россия, в свою очередь основали в рамках ЕврАзЭС так называемый таможенный союз «тройки», на основании которого намерены создать в 2015 году Евразийский экономический союз.