Ս. Սարգսյանը մասնակցել է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովին
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովին: Aysor-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ գագաթաժողովը նվիրված է ԱՊՀ կազմավորման 20-րդ հոբելյանին: Այս առթիվ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի անունից նախօրեին նաև ընդունելություն է մատուցվել:
Գագաթաժողովին մասնակցում են ԱՊՀ անդամ բոլոր երկրների ղեկավարները` ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյան, Իլհամ Ալիև (Ադրբեջան), Ալեքսանդր Լուկաշենկո (Բելառուս), Նուսուլթան Նազարբաև (Ղազախստան), Ալմազբեկ Աթամբաև (Ղրղզստան), Մարիան Լուպու (Մոլդովա), Դմիտրի Մեդվեդև (Ռուսաստան), Էմոմալի Ռահմոն (Տաջիկստան), Իսլամ Քարիմով (Ուզբեկստան), Վիկտոր Յանուկովիչ (Ուկրաինա): Մոսկվա չի այցելել միայն Ղուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը. Թուրքմենստանը մոսկովյան գագաթաժողովում ներկայացրել է փոխվարչապետ Նազարկուլի Շագուլիևը:
ԱՊՀ երկրների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի ժամանակ քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես՝ կապված ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունների գործունեության, ինչպես նաև` ԱՊՀ տարածքում տնտեսական համագործակցության հետ: Բացի այդ, երկրների ղեկավարների ուշադրության կենտրոնում է եղել մարդկանց կյանքում ու բարեկեցության հարցում ԱՊՀ կիրառական նշանակությունը մեծացնելու հարցը:
Գագաթաժողովի ընթացքում պետությունների ղեկավարները քննարկել են ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի՝ կապի և տեղեկատվության ոլորտը որպես 2012 թ. ընթացքում ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության առանցքային թեմա ընտրելու մասին առաջարկությունը:

С.Саргсян участвовал в неформальном саммите глав государств СНГ
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня участие в неформальном саммите глав государств СНГ. Как передает корреспондент Aysor.am из российской столицы, саммит посвящен 20-летию Содружества Независимых Государств.
В юбилейном саммите приняли участие главы всех государств Содружества: Серж Саргсян (Армения), Ильхам Алиев (Азербайджан), Александр Лукашенко (Беларусь), Нурсултан Назарбаев (Казахстан), Алмазбек Атамбаев (Киргизия), Мариан Лупу (и.о. президента Молдовы), Дмитрий Медведев (Россия), Эмомали Рахмон (Таджикистан), Ислам Каримов (Узбекистан) и Виктор Янукович (Украина). В Москву не приехал только Гурбангулы Бердымухамедов, и Туркмению представлял вице-премьер Назаргулы Шагулыев.
В связи с отсутствием четкой повестки на неформальном саммите глав государств Содружества обсуждался широкий спектр вопросов, в частности, касающихся наблюдательских миссий СНГ, а также совершенствования и развития многостороннего экономического сотрудничества. Кроме того, в центре внимания глав государств находился вопрос увеличения практической роли СНГ в жизни и обеспечении благосостояния людей.
В ходе саммита главы государств обсудили также предложение Исполкома СНГ об определении в качестве ключевой темы взаимодействия в сфере экономики в рамках Содружества в 2012 году сотрудничества в области связи и информатизации.