Ստամբուլում բողոքում են լրագրողները
Ստամբուլում տեղի է ունեցել թուրք լրագրողների բողոքի ցույց, որն ուղղված էր ԶԼՄ-ների նկատմամբ պետության ճնշումների ուժեղացման դեմ:
Ցույցի պատճառը, որին մասնակցել են 300 լրագրողներ, եղել է ոստիկանության կողմից լրագրողների ձերբակալությունը, որոնց մեղադրում են քրդական գրոհայինների գործողություններում ներքաշված լինելու մեջ:
Ցույցի մասնակիցները նշել են, որ Թուրքիայում վատթարանում է խոսքի ազատության վիճակը, իսկ մոտ 70 լրագրողներ գտնվում են բանտերում:
Իշխանություններն էլ հայտարարում են, որ նրանք դատապարտվել են լրագրողության հետ կապ չունեցող հանցագործությունների համար: Այդ մասին հաղորդում է ռոսբալտ.ռու(rosbalt.ru) կայքը:

Journalists protest in Istanbul
Turkish police detained dozens of people in a wave of raids targeting suspected members of the "press and propaganda wing" of a banned Kurdish separatist group accused of committing acts of terrorism, the semi-official Anatolian Agency reported Tuesday, the CNN reports.
In a move that alarmed human rights organizations, journalists' associations and press freedom activists, police swept up a number of journalists in the raids.
"Thirty-eight colleagues have been detained," announced the Freedom for Journalists Platform, an umbrella group that represents dozens of Turkish journalist associations and unions.
Hours after the arrests, hundreds of Turkish journalists took to the streets in Istanbul, conducting a hastily organized protest march down the city's main pedestrian thoroughfare.