Իրաքում հասունանում է քաղաքական  ճգնաժամ
«Ալ-Իրաքի» ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ պաշտոնական դիմում և հայտարարություն կներկայացնի՝ Ալ-Մալիկիի հանդեպ անվստահության վերաբերյալ:
Ինչպես գրում է BBC-ն, սուննիական կոալիցիան նախկինում մերժել էր քաղաքական աճող ճգնաժամը լուծելու համար բոլոր կողմերի միջև հրատապ բանակցություններ անցկացնելու վարչապետի առաջարկը:
Նշենք, որ երեկ Իրաքի վարչապետը կոչ էր արել երկրի հյուսիում գտնվող քրդական իշխանություններին հանձնել սուննի փոխնախագահ Թարիկա ալ-Հաշիմին, ով մեղադրվում է ահաբեկիչների հետ կապ ունենալու մեջ:
Իրաքում շիաների և սուննիների միջև լարվածությունը սկիզբ է առել նախագահ Սադամ Հուսեյնի տապալումից հետո:

Серия взрывов в Багдаде: погибли 18 человек
Сегодня, 22 декабря, в шиитских кварталах иракской столицы Багдада прогремели несколько взрывов, в результате чего погибли не менее 18 человек. Об этом сообщил глава МВД Ирака в эфире британской телерадиокорпорации BBC.
Согласно информации, взрывы прогремели в центре города, а также в его северном, западном и восточном районах. Источник в госпитале сообщил AFP, что ранения получили более 60 человек.
Отметим, это первое скоординированное нападение в иракской столице на фоне кризиса между шиитским правительством страны и его суннитскими оппонентами после вывода американских войск. Напомним, последняя колонна американских военных покинула Ирак 18 декабря.