Կուբան համաներում է 3.000 բանտարկյալների
Կուբայի առաջնորդ Ռաուլ Կաստրոն հայտարարել է, որ կղզու իշխանությունները համաներում են շնորհելու 3.000 բանտարկյալների, այդ թվում 25 երկրների 86 օտարերկրյա քաղաքացիների:
Կաստրոն նշել է, որ հանցագործները ազատ կարձակվեն ամենամոտ ժամանակներս և որ կղզու իշխանությունները այդ քայլին են դիմում մարդասիրական դրդապատճառներից ելնելով:
Հաղորդվում է, որ համաներման տակ են ընկնելու 60 տարեկանից բարձր մարդիկ, կանայք, վատառողջները, ինչպես նաև երիտասարդներ, որոնք չեն իրականացրել ծանր հանցագործություններ, իսկ գողություններ, ծանր հանցագործություններ, լրտեսումներ իրականացրած անձինք համաներման չեն արժանանալու: Այդ մասին հաղորդում է լենտա.ռու(lenta.ru) կայքը:

Cuba's supreme governing body has pardoned nearly 3,000 prisoners, including some convicted of political crimes, though no mention was made of jailed American government subcontractor Alan Gross, whose case has become a sticking point between Havana and Washington, informs the Guardian.
The Council of State agreed to release 2,900 prisoners, among them inmates who are over 60 years old or are ill, women and young people with minor criminal records. President Raul Castro cited an upcoming visit by the Pope among the reasons for the amnesty, saying the humanitarian act showed Cuba's strength.
Those convicted of serious crimes like murder, espionage or drug trafficking will not be part of the amnesty, though some people convicted of political crimes are on the release list, the Guardian reports.