Պարգևներ` հեռուստատեսության և ռադիոյի զարգացման համար
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում շաբաթ օրը մասնակցել է Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության 85-ամյակին և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության 55-ամյակին նվիրված համերգին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, ՀՀ նախագահի հրամանագրերով, հայկական ռադիոյի հիմնադրման 85-ամյակի և հեռուստատեսության հիմնադրման 55-ամյակի կապակցությամբ ոլորտի մի խումբ աշխատակիցներ պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության պետական բարձր պարգևներով: Միջոցառման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնել է պարգևները, շնորհավորել հոբելյանի կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել պարգևատրվածներին՝ կատարված մեծ աշխատանքի համար:
Հեռուստատեսության և ռադիոյի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Մովսես Խորենացու մեդալով պարգևատրվել են Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Առաջին» լրատվական ծառայության լրագրող Նունե Ալեքսանյանը, «Արմենիա» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Գագիկ Մկրտչյանը, Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության երաժշտական ծրագրերի գլխավոր խմբագիր Ալիսա Քալանթարյանը, «Ա-ԹիՎի» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Հրաչ Քեշիշյանը:
Արվեստի և մշակույթի բնագավառներում ունեցած ստեղծագործական ակնառու նվաճումների համար Մովսես Խորենացու մեդալով է պարգևատրվել «Շողակաթ» հոգևոր-մշակութային հեռուստաընկերության տնօրեն Մանյա Ղազարյանը:
Ռադիոյի և հեռուստատեսության բնագավառներում երկարամյա աշխատանքի և ստեղծագործական նվաճումների համար Մովսես Խորենացու մեդալով են պարգևատրվել Հանրային հեռուստաընկերության եթերի ապահովման ծառայության ավագ թողարկիչ Ռուբեն Մկրտչյանը, Հանրային հեռուստաընկերության «Սպորտ ստուդիայի» գլխավոր խմբագիր Սլավիկ Սարգսյանը, Հանրային հեռուստաընկերության երաժշտական հաղորդումների հեղինակ Մարկ Պետրոսյանը, Հանրային ռադիոյի արտասահմանի համար տրվող ադրբեջաներեն հաղորդումների թարգմանիչ-խմբագիր Մարիետա Վարդանյանը:
Երկարամյա աշխատանքի և ներդրած վաստակի համար Հանրային հեռուստաընկերության «Հայից հայ» հաղորդման հեղինակ Արփեն Մովսիսյանին շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում:
Հեռուստատեսության ոլորտում երկարամյա ստեղծագործական աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում է շնորհվել նաև Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության գլխավոր օպերատոր Բորիս Պետրոսյանին:
Լրագրության ոլորտի զարգացման գործում ունեցած վաստակի համար Հանրային հեռուստաընկերության «Առաջին» լրատվական ծառայության ավագ լրագրող Արթուր Գրիգորյանին շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր լրագրողի պատվավոր կոչում:

Awards for public and TV development
On Saturday Armenian President Serzh Sargsyan attended a festive event dedicated to the 85th anniversary of Armenia’s Public Radio and the 55th anniversary of Public TV, at the National Academic Opera and Ballet Theater after A. Spendiarian, press service of the President reported.
As the statement of the Press Service reads, on the 85th anniversary of Armenia’s Public Radio and the 55th anniversary of Public TV a group of the area employees have been awarded high state awards by the Presidential decrees. President Serzh Sargsyan handed the awards during the event, congratulated on the occasion of the jubilee and thanked the awardees for their great job.
Nune Alexanian, a journalist of the Armenian Public TV First news agency, Gagik Mkrtchian, Executive Director of the Armenia TV company, Alisa Kalantarian, Editor-in-Chief of the Armenian Public Radio musical programs and Hrach Keshishian, Executive Director of A-TV Company were awarded Movses Khorenatsi medals for their considerable contribution to the development of the radio and television area in our country.
For the outstanding creative achievements in the area of arts and culture Manya Ghazarian, Director of Shoghakat spiritual and cultural company was awarded the Movses Khorenatsi medal.
Movses Khorenatsi medals were awarded also to Ruben Mkrtchian, Senior Program Director at Public TV, Slavik Sarkissian, Editor-in-Chief of the Public TV Sport Studia, Mark Petrossian, author of musical programs on the Public TV, Marietta Vardanian, Public Radio editor and translator of the Azerbaijani programs for broadcasting abroad for their lasting work and artistic achievements in the area of radio and television.
Arpen Movsissian, Public TV Hayits Hay program creator was awarded the honorary title of the RA Distinguished Art Worker for the years-long activity and considerable contribution to the area.
Chief Cameraman of the Armenian Public TV Boris Petrossian was also awarded the honorary title of the RA Distinguished Art Worker for the years-long creative activities.
Senior Correspondent at the Armenian Public TV First news agency Arthur Grigorian was awarded the title of the RA Distinguished Journalist for his contribution to the development of the journalistic area.