Պարգևներ` հեռուստատեսության և ռադիոյի զարգացման համար
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում շաբաթ օրը մասնակցել է Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության 85-ամյակին և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության 55-ամյակին նվիրված համերգին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, ՀՀ նախագահի հրամանագրերով, հայկական ռադիոյի հիմնադրման 85-ամյակի և հեռուստատեսության հիմնադրման 55-ամյակի կապակցությամբ ոլորտի մի խումբ աշխատակիցներ պարգևատրվել են Հայաստանի Հանրապետության պետական բարձր պարգևներով: Միջոցառման ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնել է պարգևները, շնորհավորել հոբելյանի կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել պարգևատրվածներին՝ կատարված մեծ աշխատանքի համար:
Հեռուստատեսության և ռադիոյի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Մովսես Խորենացու մեդալով պարգևատրվել են Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Առաջին» լրատվական ծառայության լրագրող Նունե Ալեքսանյանը, «Արմենիա» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Գագիկ Մկրտչյանը, Հայաստանի հանրային ռադիոընկերության երաժշտական ծրագրերի գլխավոր խմբագիր Ալիսա Քալանթարյանը, «Ա-ԹիՎի» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Հրաչ Քեշիշյանը:
Արվեստի և մշակույթի բնագավառներում ունեցած ստեղծագործական ակնառու նվաճումների համար Մովսես Խորենացու մեդալով է պարգևատրվել «Շողակաթ» հոգևոր-մշակութային հեռուստաընկերության տնօրեն Մանյա Ղազարյանը:
Ռադիոյի և հեռուստատեսության բնագավառներում երկարամյա աշխատանքի և ստեղծագործական նվաճումների համար Մովսես Խորենացու մեդալով են պարգևատրվել Հանրային հեռուստաընկերության եթերի ապահովման ծառայության ավագ թողարկիչ Ռուբեն Մկրտչյանը, Հանրային հեռուստաընկերության «Սպորտ ստուդիայի» գլխավոր խմբագիր Սլավիկ Սարգսյանը, Հանրային հեռուստաընկերության երաժշտական հաղորդումների հեղինակ Մարկ Պետրոսյանը, Հանրային ռադիոյի արտասահմանի համար տրվող ադրբեջաներեն հաղորդումների թարգմանիչ-խմբագիր Մարիետա Վարդանյանը:
Երկարամյա աշխատանքի և ներդրած վաստակի համար Հանրային հեռուստաընկերության «Հայից հայ» հաղորդման հեղինակ Արփեն Մովսիսյանին շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում:
Հեռուստատեսության ոլորտում երկարամյա ստեղծագործական աշխատանքի համար Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչում է շնորհվել նաև Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության գլխավոր օպերատոր Բորիս Պետրոսյանին:
Լրագրության ոլորտի զարգացման գործում ունեցած վաստակի համար Հանրային հեռուստաընկերության «Առաջին» լրատվական ծառայության ավագ լրագրող Արթուր Գրիգորյանին շնորհվել է Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր լրագրողի պատվավոր կոչում:

Президент Армении наградил работников сферы радио и телевидения
Президент Армении Серж Саргсян 24 декабря в Национальном Академическом театре оперы и балета имени Ал.Спендиаряна принял участие в концерте, посвященном 85-летию Общественной радиокомпании Армении и 55-летию Общественной телекомпании Армении.
Как сообщили в пресс-службе главы государства, указом президента РА в связи с 85-летием основания армянского радио и 55-летием основания телевидения группа работников сферы награждена высокими государственными наградами Республики Армения. Во время мероприятия президент Серж Саргсян вручил награды, поздравил с юбилеем, и поблагодарил награжденных за их деятельность.
За значительный вклад в дело развития телевидения и радио медалью Мовсеса Хоренаци награждены журналист информационной службы «Арачин» Общественной телекомпании Армении Нунэ Алексанян, генеральный директор телекомпании «Армения» Гагик Мкртчян, главный редактор музыкальных программ Общественной радиокомпании Армении Алиса Калантарян, генеральный директор телекомпании «А-ТиВи» Грач Кешишян.
За выдающиеся творческие достижения в сфере искусства и культуры медалью Мовсеса Хоренаци награждена директор духовно-культурной телекомпании «Шогакат» Маня Казарян.
За многолетнюю работу в сфере радио и телевидения и творческие успехи медалью Мовсеса Хоренаци награждены старший выпускающий службы обеспечения эфира Общественной телекомпании Роберт Мкртчян, главный редактор «Спорт студии» Общественной телекомпании Славик Саргсян, автор музыкальных программ Общественной телекомпании Марк Петросян, переводчик-редактор программ Общественного радио транслируемых за рубеж на азербайджанском языке Мариэта Варданян.
За многолетнюю работу и большие заслуги автору передачи «От армянина к армянину» Общественной телекомпании Армен Мовсисян присвоено почетное звание заслуженного деятеля культуры Республики Армения.
За многолетний творческий труд в сфере телевидения звание заслуженного деятеля культуры Республики Армения присвоено также главному оператору Общественной телекомпании Армении Борису Петросяну.
За заслуги в деле развития сферы журналистики старшему журналисту информационной службы «Арачин» Общественной телекомпании Артуру Григоряну присвоено почетное звание заслуженного журналиста Республики Армения.