Թատրոններում ամանորի հեքիաթները պատրաստ են
Յուրաքանչյուր տարի դեկտեմբերից թատերական աշխարհում կտրուկ ժանրային փոփոխություն է սկսվում: Գրեթե բոլոր թատրոններում սկսվում են ամանորյա հեքիաթ-ներկայացումների փորձերը:
Փոքրիկները վիշապի տարում կարող են դիտել հետևյալ պատմություններով ու հերոսներով ներկայացումները:
Այսպես` Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում դեկտեմբերի 24-ից հունվարի 10-ը երեխաներն ականատեսը կարող են լինել արքայազն Անրիի և ճշմարիտ արքայադուստր Հենրիետայի զարմանահրաշ պատմությանը:
Ամանորյա հեքիաթ-պիեսը` Շեքսպիրի «12-րդ գիշեր» գործի հիման վրա, գրել և բեմադրում է Գրիգոր Խաչատրյանը, ում խոսքերով, ներկայացումն էապես տարբերվելու է ավանդական ամանորյա ներկայացումներից և հետաքրքրելու է նաև մեծահասակ հանդիսականին:
Ամանորյա հեքիաթի դերակատարներն են ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկուհի Խուդավերդյանը, Գրիգոր Գաբրիելյանը, Գագիկ Մկրտչյանը, Լիդիա Գրիգորյանը, Վահագն Գալստյանը, Լուսինե Հարությունյանը և Լուսին Վարդանյանը:
Տիկնիկային թատրոնի թատերախումբը 2012 թ-ի տիրակալ վիշապին գոհացնում է «Այս տարվա հրաշքը և բարի վիշապը» հեքիաթ-ներկայացմամբ, որը երեխաներին թատրոն կհրավիրի հունվարի 3-15-ը:
Ինչպես Aysor-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Տիկնիկային թատրոնի գլխավոր ադմինիստրատոր Արփիկ Մուրադյանը, ներկայացումը բաղկացած է 2 մասից: Առաջին հատվածի գործողությունները ծավալվելու են նախասրահում, որտեղ երեխաները կենդանի շփման մեջ են լինելու Ձմեռ պապի, Ձյունանուշի և դերասանների հետ, իսկ երկրորդ մասը շարունակվելու է դահլիճում` տիկնիկային ներկայացմամբ:
Դե իսկ Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում արդեն ամեն ինչ պատրաստ է` թե’ դեկորացիները, թե’ զգեստները. պատրաստվում են Հովհ. Թումանյանի «Ոսկի քաղաքը» հեքիաթի բեմականացմանը: Մեզ հետ զրույցում թատրոնի տնօրեն Երվանդ Ղազանչյանը տեղեկացրեց, որ մինչև հունվարի 9-ը` ամեն օր, այն կներկայացվի թատերասեր մեծերին ու փոքրերին: Տոմսերն արժեն 600 դրամ:

В театрах Еревана юных зрителей ожидают новогодние сказки
Каждый год с декабря месяца в репертуар столичных театров вносятся изменения: практически во всех театрах начинаются репетиции новогодних сказок-представлений. В год Черного Водяного Дракона в театрах Еревана юных зрителей также ожидают сказочные истории и герои.
В ереванском Драматическом театре имени Грачья Капланяна с 24-го декабря по 10 января дети смогут насладиться чудесной историей о принце Анри и принцессе Генриетте.
Постановка новогодней сказки-пьесы на основе произведения Уильяма Шекспира «Двенадцатая ночь» осуществлена Григором Хачатряном. По его слова, спектакль существенно отличается от традиционных новогодних постановок и заинтересует не только юных зрителей, но и взрослых театралов.
Роли исполняют заслуженная артистка Армении Айкуи Худавердян, Григор Габриелян, Гагик Мкртчян, Лида Григорян, Ваагн Галстян, Лусине Арутюнян и Лусин Варданян.
Труппа кукольного театра подготовила к 2012 году сказку-представление «Чудо года и добрый дракон», которая будет представлена юным зрителям с 3-го по 15-ое января. Как сообщила в беседе с корреспондентом Aysor главный администратор театра Арпик Мурадян, спектакль состоит из 2 частей. Действие в 1-ой части будет разворачиваться в вестибюле, где юные зрители смогут пообщаться с Дедом Морозом, Снегурочкой и актерами, а 2-ая часть будет проходить в зале, кукольным представлением.
В Государственном театре музыкальной комедии имени Акопа Пароняна также все готово к постановке сказки Ованнеса Туманяна «Золотой город». В беседе с корреспондентом Aysor директор театра Ерванд Казанчян отметил, что готовы как декорации, так и сценическая одежда актеров, а уже с 9-го декабря спектакль смогут посмотреть как взрослые, так и дети. Билеты стоят 600 драмов.