Ալ Ջազիրան Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ է հեռարձակում
«Al Jazeera English» հեռուստաալիքի եթերում հունվարի 11-ից մինչև հունվարի 18-ը հեռարձակվելու է Սյուզան Խարդալյանի «Տատիկի դաջվածքները» ֆիլմը` նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը:
Խարդալյանի խոսքերով` ամեն ինչ սկսվել է այն բանից, երբ նա որոշել է ֆիլմ նկարահանել Ռուանդայի ցեղասպանության զոհերի մասին: Ուսումնասիրելով թեման` ֆրանսիական արխիվներում հայտնաբերել է նկարներ, որոնք հիշեցրել են իր տատիկի մարմնի և դեմքի վրա եղած դաջվածքները:
Նրա խոսքերով` այդ նշանները բռնությունների և տառապանքների վկաներն են, ինչի միջով անցել են հարյուր հազարավոր հայ կանայք Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ժամանակ:
Նշենք, որ գրող և ռեժիսյոր Խարդալյանը ավելի քան 20 ֆիլմերի հեղինակ է, որոնք ցուցադրվել են ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում: Այս մասին հաղորդում է regnum.ru կայքը:

Al Jazeera English is to air a Swedish production film “Grandma’s Tattoos,” directed by Suzanne Khardalian from January 11 to 18. The film is dedicated to the Armenian Genocide.
According to Khardalian everything started with the idea of shooting a film on the victims of Ruanda Genocide. Studying the subject she discovered photos in French archives which reminded her about the tattoos that her grandmother had on her face and body.
She believes these signs witnessed the violence and sufferings which hundreds of thousands of Armenians passed through.
Writer and director Khardalian is an author of more than 20 films which have been presented in the US and Europe, the regnum reports.