Լեհաստանում բողոքում են ինտերնետում գրաքննություն մտցնելու դեմ
Լեհական մի քանի խոշոր քաղաքներում միաժամանակ բողոքի ակցիաներ են անցկացվել՝  համացանցում գրաքննություն մտցնելու փաստաթուղթ ստորագրելու դեմ:
Ավելի քան 10 հազար լեհեր դուրս են եկել փողոցներ՝  կոչ անելով կառավարությանը՝  չստորագրել փաստաթուղթ, որը, ըստ իրավապաշտպանների, փաստացի թույլ է տալու իշխանություններին համացանցում գրաքննություն մտցնել: Այս մասին տեղեկացնում է BBC-ն:
Ավելի վաղ երկրի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը տեղեկացրել էր, որ այսօր նախատեսվում է ստորագրել Կեղծ արտադրանքի դեմ պայքարի Վաճառքի մասին համաձայնագիր: Փաստաթղթի նպատակն է՝ պաշպանել մարդու մտավոր սեփականության իրավունքը:
Համաձայնագրին դեմ արտահայտվողները պնդում են, որ դրա ընդունումը կսահմանափակի խոսքի ազատությունը: Որպես բողոքի արտահայտում ՝ ակտիվիստների մի խումբ անգամ հակերային հարձակման է ենթարկել կառավարական մի քանի կայքեր:
Ներկա դրությամբ այդ համաձայնագիրը ստորագրել են ԱՄՆ-ն, Ավստրալիան, Կանադան, Ճապոնիան, Մարոկկոն, Նոր Զելանդիան, Սինգապուրն ու Հարավային Կորեան:
Ըստ էության, վերոնշյալ համաձայնագիրը հիշեցնում է ամերիկյան օրենքներից մեկը՝  ընդդեմ ինտերնետ-հենության:

В Польше прошли демонстрации против цензуры в Интернете
В нескольких городах Польши, в том числе и в столице Варшаве более 10 тыс. человек вышли на акции против цензуры в Интернете. Как сообщает BBC News, демонстрации состоялись в среду, 25 января.
Согласно информации, недовольство протестующих было вызвано планами правительства подписать Торговое соглашение по борьбе с контрафакцией (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA), которое позиционируется как международный документ о защите интеллектуальной собственности.
Данный договор критикуется сторонниками свободного Интернета, так как он заставит провайдеров сообщать о нарушениях авторского права со стороны пользователей, а работникам таможни даст право досматривать компьютеры с предполагаемым пиратским контентом.
Отмечается также, что премьер-министр Польши Дональд Туск, комментируя сложившуюся ситуацию, заявил, что не намерен поддаваться на «шантаж» демонстрантов. При этом он подчеркнул, что недовольные имели достаточно времени, чтобы высказаться до одобрения соглашения польским парламентом.
Между тем, «Лента.Ру» со ссылкой на Wiadamosci24 сообщает, что посол Польши в Японии Ядвига Родович уже поставила свою подпись под документом, имея на это полномочия от правительства.
Известно, что после того как документ одобрят все государства ЕС, он пройдет процедуру ратификации в Европарламенте. Ранее соглашение нашло поддержку у США, Канады, Австралии, Японии и еще 4 стран.