Ամարյան. Հայաստանում կա 300-350 հազար աղանդավոր
Մեր երկրում ապրող աղանդավորների թվի վերաբերյալ Քայքայիչ աղանդներից տուժածների օգնության» ՀԿ նախագահ Ալեքասնդ Ամարյանի ունեցած ամենաթարմ վիճակագրությունը արվել է 2007 թ., ըստ որի Հայաստանում կա 300-350 հազար աղանդավոր: Այս թիվը, ըստ նրա, այսբերգի միայն երևացող մասն է. «Աղանդները ներթափանցեցին 1988 թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո, երբ հոգևոր դաշտը դատարկվել էր: Աղանդավորական կառույցների թիվը այդ ժամանակ 2-ն էր, հիմա պաշտոնապես գրանցված է նման 67 կազմակերպություն, և մոտ 2 այդքան էլ ընդհատակում է գործում»,- ասաց նա:
Ա. Ամարյանի կազմակերպությունը հենց նման կառույցների քայքայիչ գործունեության կանխարգելման և տուժածների օգնությամբ է զբաղվում: Ինքը աղանդների ուսումնասիրությամբ զբաղվում է 1980-ական թթ., բայց մինչ այսօր որևէ էական տեղաշարժ չի նկատել:
ՀՀ կառավարության ազգային փոքրամասնություների և կրոնի հարցերի վարչության պետ Վարդան Ասցատրյանը ստեղծված իրավիճակի մեղավոր համարում է ոչ միայն իշխանություներին: «Եղել են կրոնական հիմք ունեցող հանցագործություններ, սակայն տվյալ գործը հասունացած չի եղել, և մարդիկ էլ վճռական ու հետևողական չեն եղել: Միայն լրատվամիջոցներն են պարբերաբար աղմուկ բարձրացրել, բայց հասարակության կողմից այդ ընթացքում որևէ նախաձեռնություն չի եղել»,- ասում է Վ. Ասցատրյանը:
Նշենք, որ անցյալ տարի Ազգային անվտանգության խորհրդի կողմից ստեղծվեց միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը եվրոպացի մասնագետների հետ զբաղվում էր աղանդավորական շարժումների նկատմամբ ռազմավարության նախագծի մշակմամբ, սակայն մինչ այսօր այդ հանձնաժողովի կողմից որևէ գործունեություն չի իրականացվել:

В Армении насчитывается  300-350 тысяч сектантов – А.Амарян
Согласно последним данным, в Армении насчитывается 300-350 тысяч последователей религиозных организаций, не принадлежащих Армянской Апостольской Церкви, сообщил сегодня журналистам глава Центра реабилитации и помощи жертвам деструктивных культов Александр Амарян.
По мнению А.Амаряна, эта цифра лишь видимая часть айсберга. «Сектанты проникли в Армению в 1988 году, после разрушительного землетрясения в Спитаке, когда духовное поле было опустошено. В то время в стране действовали две сектантские структуры, а сейчас официально зарегистрировано 67 таких организаций и примерно в два раза больше действуют подпольно», - сказал он.
Отметив важность борьбы с сектами с точки зрения национальной безопасности, А.Амарян напомнил, что деструктивные культы зомбируют людей, что является одним из многочисленных методов психологической обработки и позволяет контролировать и управлять их поведением.
Глава управления по вопросам национальных меньшинств и религии Аппарата правительства Армении Вардан Асцатрян в свою очередь отметил, что нельзя обвинять в создавшейся ситуации только власти. По его словам, «были преступления, совершенные на религиозной почве, однако люди не проявили решительности и последовательности».
«Только средства массовой информации периодически поднимали шум, однако общество не проявляло какой-либо инициативы», - сказал В.Асцатрян.
Отметим, что в прошлом году Советом национальной безопасности Армении была создана межведомственная комиссия, которая вместе с европейскими специалистами занимается разработкой проекта стратегии в отношении сектантских организаций, однако какой-либо результата комиссия пока не достигла.